Quantcast


Last updated: February 19. 2013 4:12PM - 157 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

PLAYOFF MATCHUPS


 



DALLAS AT BERWICK



District 2 Class 3A Semifinal



1 p.m. Saturday


 



DALLAS (7-3)


Wyoming Valley West (7-3)…L 28-14


Abington Heights (8-2)…L 28-7


at Berwick (9-1)…L 50-14


Coughlin (6-4)…W 17-7


at Williamsport (0-10)…W 31-7


Pittston Area (3-7)…W 35-0


at Hazleton Area (1-9)…W 33-0


at Crestwood (7-3)…W 35-12


at Tunkhannock (2-8)…W 60-0


Lake-Lehman (6-4)…W 51-6



BERWICK (9-1)


at Crestwood (7-3)…W 48-21


Pottsville (2-8)…W 41-0


Dallas (7-3)…W 50-14


at Wyoming Valley West (7-3)…L 33-15


at Selinsgrove (7-3)…W 17-7


Tunkhannock (2-8)…W 49-0


Williamsport (0-10)…W 54-14


at Pittston Area (3-7)…W 23-20


at Coughlin (6-4)…W 34-7


Hazleton Area (1-9)…W 49-7


 



LAKE-LEHMAN AT WYOMING AREA



District 2 Class 2A Semifinal



7 p.m. Friday


 



LAKE-LEHMAN (6-4)


Old Forge (10-0)…L 50-14


Montrose (2-8)…W 49-0


Wyoming Area (8-2)…W 15-14


at Holy Redeemer (3-7)…W 42-12


Meyers (5-5)…W 50-29


at GAR (7-3)…L 35-26


at Northwest (5-5)…L 20-7


Nanticoke (4-6)…W 46-14


at Hanover Area (0-10)…W 22-0


at Dallas (7-3)…L 51-6



WYOMING AREA (8-2)


Scranton Prep (6-4)…L 12-6


at Mid Valley (4-6)…W 28-12


at Lake-Lehman (6-4)…L 15-14


Hanover Area (0-10)…W 43-8


at Nanticoke (4-6)…W 44-14


at Holy Redeemer (3-7)…W 69-28


Meyers (5-5)…W 50-20


GAR (7-3)…W 48-15


Northwest (5-5)…W 55-37


at Pittston Area (3-7)…W 27-20


 



GAR AT LAKELAND



District 2 Class 2A Semifinal



7 p.m. Friday


 



GAR (7-3)


Lakeland (7-3)…L 34-7


at Dunmore (9-1)…L 29-0


at Carbondale (5-5)…W 20-19


Northwest (5-5)…W 35-7


at Holy Redeemer (3-7)…W 65-28


Lake-Lehman (6-4)…W 35-26


at Hanover Area (0-10)…W 35-0


at Wyoming Area (8-2)…L 48-15


Nanticoke (4-6)…W 42-0


Meyers (5-5)…W 50-12



LAKELAND (7-3)


at GAR (7-3)…W 34-7


Valley View (7-3)…L 19-14


at Hanover Area (0-10)…W 34-15


at Carbondale (5-5)…L 20-14


Susquehanna (3-7)…W 34-21


at Mid Valley (4-6)…W 23-13


Dunmore (9-1)…L 22-17


Honesdale (3-7)…W 27-7


at Riverside (6-4)…W 28-21


Western Wayne (3-7)…W 28-21


 



EMMAUS AT WYOMING VALLEY WEST



Eastern Conference Class 4A Semifinal



7 p.m. Friday


 



EMMAUS (5-5)


Germantown (3-7)…W 40-0


at Bethlehem Catholic (1-9)…W 35-0


Allentown Central Catholic (5-5)…W 38-7


at Bethlehem Freedom (4-6)…L 44-12


at Easton (9-1)…L 15-14


Northampton (2-8)…W 35-14


at Bethlehem Liberty (3-7)…L 24-22


Whitehall (8-2)…L 27-14


at Nazareth (5-5)…W 35-14


Parkland (8-2)…L 42-17



WYOMING VALLEY WEST (7-3)


at Dallas (7-3)…W 28-14


at Delaware Valley (9-1)…L 35-14


Scranton (10-0)…L 34-14


Berwick (9-1)…W 33-15


at Coughlin (6-4)…W 12-6


at Stroudsburg (9-1)…L 38-15


Tunkhannock (2-8)…W 48-7


at Hazleton Area (1-9)…W 42-12


Pittston Area (3-7)…W 40-7


Williamsport (0-10)…W 48-14


 



MUHLENBERG AT COUGHLIN



Eastern Conference Class 3A Semifinal



7 p.m. Friday


 



MUHLENBERG (6-4)


at Phila. Bishop McDevitt (1-8)…W 30-14


at Palmyra (0-10)…W 48-14


Wyomissing (10-0)…L 34-7


Twin Valley (0-10)…W 42-14


at Pottsville (2-8)…W 24-21


Governor Mifflin (8-2)…L 21-20


at Exeter Twp. (7-3)…L 34-13


Conrad Weiser (8-2)…L 32-13


at Daniel Boone (2-8)…W 52-19


Reading (4-6)…W 28-20



COUGHLIN (6-4)


Tunkhannock (2-8)…W 28-0


at Hazleton Area (1-9)…W 17-0


at Western Wayne (3-7)…W 31-28


at Dallas (7-3)…L 17-7


Wyoming Valley West (7-3)…L 12-6


at Williamsport (0-10)…W 36-8


Pittston Area (3-7)…L 38-36


Pocono Mountain East (3-7)…W 45-35


Berwick (9-1)…L 34-7


at Crestwood (7-3)…W 42-20


 



SCRANTON PREP AT CRESTWOOD



Eastern Conference Class 3A Semifinal



7 p.m. Friday


 



SCRANTON PREP (6-4)


at Wyoming Area (8-2)…W 12-6


at Western Wayne (3-7)…W 53-22


Mid Valley (4-6)…W 41-7


at Scranton (10-0)…L 43-21


North Pocono (0-10)…W 39-5


Wallenpaupack (3-7)…W 35-2


at Abington Heights (8-2)…L 20-7


Valley View (7-3)…L 35-21


Delaware Valley (9-1)…L 41-0


at West Scranton (4-6)…W 47-19



CRESTWOOD (7-3)


Berwick (9-1)…L 48-21


North Pocono (0-10)…W 21-20


at Pittston Area (3-7)…W 14-12


Wallenpaupack (3-7)…W 33-6


at Tunkhannock (2-8)…W 27-20


at Hazleton Area (1-9)…W 33-13


at Pocono Mountain West (5-5)…W 18-13


Dallas (7-3)…L 35-12


at Williamsport (0-10)…W 36-17


Coughlin (6-4)…L 42-20


 



MEYERS AT NORTH SCHUYLKILL



Eastern Conference Class 2A Semifinal



7 p.m. Friday


 



MEYERS (5-5)


at Holy Cross (0-10)…W 40-0


Old Forge (10-0)…L 42-7


Lackawanna Trail (8-2)…L 35-13


Nanticoke (4-6)…W 45-16


at Lake-Lehman (6-4)…L 50-29


Hanover Area (0-10)…W 34-7


at Wyoming Area (8-2)…L 50-20


Northwest (5-5)…W 14-13


at Holy Redeemer (3-7)…W 56-6


at GAR (7-3)…L 50-12



NORTH SCHUYLKILL (7-3)


Shenandoah Valley (7-3)…W 34-7


at Minersville (4-6)…W 27-6


Jim Thorpe (1-9)…W 40-20


at Schuylkill Haven (5-5)…L 34-20


Marian Catholic (8-2)…W 21-6


Tamaqua (10-0)…L 24-10


Mount Carmel (6-4)…L 44-41


at Mahanoy Area (2-8)…W 30-0


at Panther Valley (3-7)…W 42-19


ELCO (5-5)…W 42-28


 



NORTHWEST AT MUNCY



Eastern Conference Class A Semifinal



7 p.m. Friday


 



NORTHWEST (5-5)


Holy Redeemer (3-7)…W 45-15


Susquehanna (3-7)…L 16-14


at Holy Cross (0-10)…W 41-0


at GAR (7-3)…L 35-7


Hanover Area (0-10)…W 34-14


Nanticoke (4-6)…W 45-7


Lake-Lehman (6-4)…W 20-7


at Meyers (5-5)…L 14-13


at Wyoming Area (8-2)…L 55-37


at Montrose (2-8)…L 19-7



MUNCY (7-3)


Canton (3-7)…W 20-7


Cowanesque Valley (2-8)…W 48-12


Montgomery (0-10)…W 48-8


at Warrior Run (2-8)…W 38-7


at Southern Columbia (10-0)…L 47-7


Bloomsburg (8-2)…L 42-20


at Columbia-Montour Vo-Tech (1-9)…W 54-6


South Williamsport (9-1)…L 50-20


at Sayre (6-4)…W 21-14


at Hughesville (1-9)…W 27-7


Comments
All user comments are subject to our Terms of Service. Users may flag inappropriate comments.
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com