Friday, July 11, 2014





H.S. FOOTBALL


February 19. 2013 4:23PM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


H.S. FOOTBALL


Playoff Glance


DISTRICT 2/4-11 CLASS 4A



Quarterfinals



Saturday's Games



(7 p.m.)


No. 8 East Stroudsburg South (7-3) at No. 1 Scranton (10-0)


No. 5 Whitehall (8-2) at No. 4 Delaware Valley (9-1)


No. 6 Parkland (8-2) at No. 3 Easton (9-1)


No. 7 Pleasant Valley (7-3) at No. 2 Stroudsburg (9-1)



Friday, Nov. 16



Semifinals



(At site of higher seed)


ESS/Scranton winner vs. Whitehall/DelVal winner, 7 p.m.


Parkland/Easton winner vs. Pleasant Valley/Stroudsburg winner, 7 p.m.



Friday, Nov. 23



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.



Fri., Nov. 30, or Sat., Dec. 1



(At District 12 site)


D 2/4-11 champion vs. District 12 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 3A



Semifinals



Saturday's Games



(1 p.m.)


No. 4 Dallas (7-3) at No. 1 Berwick (9-1)


No. 3 Valley View (7-3) at No. 2 Abington Heights (8-2)



Fri., Nov. 16, or Sat., Nov. 17



Championship


Semifinal winner at site of higher seed



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 2A



Semifinals



Today's Games



(7 p.m.)


No. 4 Lake-Lehman (6-4) at No. 1 Wyoming Area (8-2)


No. 3 GAR (7-3) at No. 2 Lakeland (7-3)



Friday, Nov. 16



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 11 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS A



Semifinals



Today's Games



(7 p.m.)


No. 4 Riverside (6-4) at No. 1 Old Forge (10-0)


No. 3 Lackawanna Trail (8-2) at No. 2 Dunmore (9-1)



Friday, Nov. 16



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 4 champion


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 4A



Semifinals



Today's Games



(7 p.m.)


No. 4 Emmaus (5-5) at No. 1 Wyoming Valley West (7-3)


No. 3 East Stroudsburg North (6-4) at No. 2 Nazareth (5-5)



Friday, Nov. 16



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 3A



Semifinals



Today's Games



(7 p.m.)


No. 4 Scranton Prep (6-4) at No. 1 Crestwood (7-3)


No. 3 Muhlenberg (6-4) at No. 2 Coughlin (6-4)



Fri., Nov. 16, or Sat., Nov. 17



Championship


Semifinal winner at site of higher seed


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 2A



Semifinals


No. 4 Meyers (5-5) at No. 1 North Schuylkill (7-3), 7 p.m. Friday


No. 3 Carbondale (5-5) at No. 2 Palisades (6-4), 7 p.m. Saturday



Fri., Nov. 16, or Sat., Nov. 17



Championship


Semifinal winner at site of higher seed


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS A



Semifinals



Today's Games



(7 p.m.)


No. 4 Northwest (5-5) at No. 1 Muncy (7-3)


No. 3 Schuylkill Haven (5-5) at No. 2 Bucktail (6-3)



Fri., Nov. 16, or Sat., Nov. 17



Championship


Semifinal winner at site of higher seed




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds