Last updated: February 19. 2013 4:36PM - 177 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Playoff Schedule



DISTRICT 2/4-11 CLASS 4A



Quarterfinals



Saturday's Results


Scranton 42, East Stroudsburg South 20


Delaware Valley 46, Whitehall 45 OT


Parkland 41, Easton 10


Pleasant Valley 24, Stroudsburg 21



Friday, Nov. 16



Semifinals


No. 4 Delaware Valley (10-1) at No. 1 Scranton (11-0), 7 p.m.


No. 7 Pleasant Valley (8-3) at No. 6 Parkland (9-2), 7 p.m.



Friday, Nov. 23



Championship


Semifinal winner at site of higher seed, 7 p.m.



Fri., Nov. 30, or Sat., Dec. 1



(At District 12 site)


D 2/4-11 champion vs. District 12 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 3A



Semifinals



Saturday's Results


Berwick 28, Dallas 7


Abington Heights 13, Valley View 6



Saturday, Nov. 17



Championship


Abington Heights (9-2) at Berwick (10-1), 1 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS 2A



Semifinals



Friday's Results



(7 p.m.)


Wyoming Area 49, Lake-Lehman 14


Lakeland 35, GAR 17



Friday, Nov. 16



Championship


Lakeland (8-3) at Wyoming Area (9-2), 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 11 site)


District 2 champion vs. District 11 champion


 



---------------


 



DISTRICT 2 CLASS A



Semifinals



Friday's Results


Dunmore 32, Lackawanna Trail 12


Old Forge 42, Riverside 7



Friday, Nov. 16



Championship


Dunmore (10-1) at Old Forge (11-0), 7 p.m.



Fri., Nov. 23, or Sat., Nov. 24



(At District 2 site)


District 2 champion vs. District 4 champion


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 4A



Semifinals



Friday's Results


Wyoming Valley West 6, Emmaus 0


Nazareth 35, East Stroudsburg North 12



Friday, Nov. 16



Championship


Nazareth (6-5) at Wyoming Valley West (8-3), 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 3A



Semifinals



Friday's Results


Scranton Prep 61, Crestwood 21


Muhlenberg 42, Coughlin 20



Friday, Nov. 16



Championship


Scranton Prep (7-4) at Muhlenberg (7-4), 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS 2A



Semifinals



Friday's Result


North Schuylkill 65, Meyers 19



Semifinals



Saturday's Result


Carbondale 28, Palisades 10



Friday, Nov. 16



Championship


Carbondale (6-5) at North Schuylkill (8-3), 7 p.m.


 



---------------


 



EASTERN CONFERENCE CLASS A



Semifinals


Friday's Results


Northwest 42, Muncy 21


Schuylkill Haven 50, Bucktail 6



Friday, Nov. 16



Championship


Northwest (6-5) at Schuylkill Haven (6-5), 7 p.m.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute