Quantcast


Last updated: February 28. 2014 11:30PM - 868 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

District 2 Class 2A Girls Swimming Championships


Team Standings — 1. Abington Heights (AH) 130; 2. Scranton Prep (SP) 92; 3. Dallas (DAL) 91; 4. Valley View (VV) 84; 5. Holy Redeemer (HR) 77; 6. Hanover Area (HAN) 64, 7; 7. Tunkhannock (TUN) 62; 8. Pittston Area (PA) 55; 9. Berwick (BER) 40; 10. Elk Lake (EL) 33; 11. Coughlin (COU) 32; 12. Wyoming Seminary (SEM) 30; 13. Wyoming Area (WA) 17; 14. Holy Cross (HC) 12; 15. Lake-Lehman (LL) 5; 16. West Scranton (WS) 2; 16. Meyers (MEY) 2; Dunmore (DUN); GAR (GAR); Nanticoke (NAN).


200 Medley Relay — 1. SP (Mia Nonnenberg, Cat Donlon, Katie Voitik, Angela Stahl) 1:51.28, 2. AH (Annie Gromelski, Sydney Gualtieri, Eliza Burdick-Risser, Rachel Smertz) 1:56.96; 3. HR (Rachel Finnegan, Mallory Kusakavitch, Emily Easton, Lucy Reilly) 1:57.03; 4. TUN (Ashley Kasmierski, Cheyanne Kasmierski, Morgan Manglaviti, Samantha Simmons) 1:59.23; 5. HAN (Sara Belles, Caitlyn Bogart, Kim Perricci, Alicia Saltz) 2:00.76; 6. SEM (Sarah Cole, Bailey Disler, Nicole Lukesh, Mackenzie Gagliardi) 2:01.33; 7. PA; 8. DAL; 9. VV; 10. BER; 11. COU; 12. WA; 13. MEY; 14. LL; 15. EL; 16. NAN; 17. HC; 18. WS; 19. DUN.


200 Free — 1. SP Katie Voitik 1:56.43; 2. SP Angela Stahl 1:58.8; 3. DAL Kaylin Augustine 2:01.15; 4. Bailey Babarsky 2:02.03; 5. HR Emily Easton 2:05.91; 6. VV Kendra Farrell 2:07.09; 7. AH Chloe Sweeney; 8. AH Krista Brickel; 9. HR Danielle McCole; 10. DAL Amanda Schwerdtman; 11. HR Kellan Katra; 12. HAN Bryanna Eichler; 13. EL Becca Sisson; 14. WA Amy Alder; 15. TUN Anna Moffitt; 16. SP Kathryn Neville; 17. DAL Joy Nave; 18. DAL Abby Berger; 19. WS Morgan Williams; 20. TUN Megan Hayward; 21. VV Haley Mulherin; 22. SEM Kaylee Sminkey; 23. VV Morgan Siniawa; 24. LL Andrew Herrick.


200 IM — 1. SP Mia Nonnenberg 2:02.71; 2. TUN Morgan Manglaviti 2:15.2; 3. HC Megan Carey 2:16.98; 4. AH Eliza Burdick-Risser 2:22.2; 5. HAN Alicia Saltz 2:23.19; 6. BER Becca Decker 2:24.66; 7. HR Mallory Kusakavich; 8. DAL Sarah Fasulka; 9. DAL Krista Vivian; 10. VV Lauren Merli; 11. COU Hannah Redding; 12. EL Leah Ofalt; 13. PA Kassity Roche; 14. BER Stephanie Parker; 15. WA Lydia Bugelholl; 16. TUN Gwen Murray; 17. HR Carissa Wozinski; 18. VV Natalie Wasilchak; 19. HAN Shannon Keating; 20. HC Carly Tomaine; 21. WA Leah Moore; 22. AH Abby McLane; 23. NAN Kerry Gruber.


50 Free — 1. VV Clare Sebastianelli 25.15; 2. COU Carly Ray 25.76; 3. AH Sydney Gualtieri 25.82; 4. AH Leah Byman; 5. AH Morgan Muller; 6. GAR Samaura McCloe 26.15; 7. EL Taylor Watkins; 8. VV Kasey Franchak; 9. DAL Lauren Finnegan; 10. AH Aleza Selznick; 12. HAN Melina Good; 13. TUN Samantha Simmons; 14. SEM Mackenzie Gagliardi; 15. LL Symantha Sharon; 16. PA Arianna Boccardi; 17. EL Louise Thompson; 18. HR Jaclyn Leighton; 19. HR Anah Bozentka; 20. PA Kate Musto; 21. MEY Julia Kerr; 22. WA Maria Pesta; 23. MEY Emmalie Langan; 24. TUN Elissa Stretch; 25. WS Natalie Sederovitz; 26. DAL Amanda Rando; 27. PA Antoinette Antonacci; 28. NAN Kendell Schinski; 29. COU Hailee Dumont; 30. EL Audra Everitt; 31. SEM Nada Bader; 32. VV Julia Sklareski.


100 Fly — 1. PA Mia Nardone 59.67; 2. SP Katie Voitik 1:00.27; 3. SEM Nicole Lukesh 1:01.55; 4. DAL Kaylin Augustine 1:02.36; 5. HAN Kim Pericci 1:03.44; 6. BER Becca Decker 1:04.13; 7. DAL Madison Hurst; 8. LL Julia Baur; 9. AH Leah Byman; 10. EL Sunny Griffiths; 11. SP Emily Donlon; 12. EL Leah Ofalt; 13. MEY Julia Kerr; 14. DAL Krista Vivian; 15. HR Riley Williams; 16. TUN Gwen Murray; 17. TUN Cheyanne Kasmierski; 18. VV Santina Possanza; 19. SP Alexa Escalona; 20. HR Carissa Wozinski; 21. WA Leah Moore; 22. LL Beth Bartuska; 23. TUN Dana Kuffa; 24. BER Felicia Canouse.


200 Free Relay — 1. VV (Kasey Franchak, Lauren Merli, Bailey Babarsky, Clare Sebastianelli) 1:43.26; 2. AH (Morgan Muller, Leah Byman, Rachel Smertz, Sydney Gualtieri) 1:43.86; 3. TUN (Anna Moffitt, Samantha Simmons, Ashley Kasmierski, Morgan Manglaviti) 1:47.3; 4. HAN (Sara Belles, Melina Good, Kim Pericci, Bryanna Eichler) 1:48.25; 5. EL (Taylor Watkins, Cami Perry, Becca Sisson, Leah Ofalt) 1:48.66; 6. DAL (Lauren Finnegan, Abby Berger, Amanda Schwerdtman, Kaylin Augustine) 1:49.25; 7. HR; 8. PA; 9. COU; 10. BER; 11. WA; 12. MEY; 13. LL; 14. SP; 15. SEM; 16. HC; 17. WS; 18. NAN; 19. DUN.


District 2 Class 2A Boys Swimming Championships


Team Standings — 1. Dallas (DAL) 126; 2. Tunkhannock (TUN) 118; 3. Scranton Prep (SP) 102; 4. Holy Redeemer (HR) 89.5; 5. Wyoming Seminary (SEM) 65; 6. Abington Heights (AH) 59; 7. Wyoming Area (WA) 29; 8. Berwick (BER) 28; 9. Valley View (VV) 27; 10. Lake-Lehman (LL) 26; 11. Holy Cross (HC) 22; 11. Elk Lake (EL) 22; 13. Hanover Area (HAN) 18; 14. West Scranton (WS) 17; 15. Nanticoke (NAN) 2; Coughlin (COU); Crestwood (CRE); Meyers (MEY); Pittston Area (PA)


200 Medley Relay — 1. TUN (Jason Linden, Joe Moffitt, Matt Miller, Stefen Sehne) 1:41.79; 2. SP (Ryan Sebastianelli, Nico Lastauskas, Thomas Pfaeffle, Ben Evans) 1:43.36; 3. HR (Connor Thole, Nick Dubinski, Michael Dubinski, Jason Hauze) 1:46.38; 4. DAL (Ezra Moore, Reid Luksic, Troy Reinert Patrick Madaya) 1:47.53; 5. AH (Walker Kay, Charlie Gromelski, Luke Fazio, Max Voyce) 1:52.48; 6. SEM (Matt Bean, Noah Brewer, Michael Yang, Szablocs Bozsing) 1:52.76; 7. WA; 8. HAN; 9. HC; 10. LL; 11. WS; 12. EL; 13. BER.


200 Free — 1. CRE Joe Grzech 1:47.72; 2. SP Ben Evans 1:49.76; 3. VV Ryan Franchak; 4. SP Thomas Pfaeffle 1:53.04; 5. HR Jason Hauze 1:53.95; 6. DAL Ezra Moore 1:55.72; 7. DAL Jared Krawetz; 8. SEM Noah Brewer; 9. TUN Trevor Dunning; 10. AH Matt Remus; 11. AH Sam Vale; 12. VV Bryce Babarsky; 13. AH Andrew Barren; 14. HAN Sean Connelly; 15. AH Donald Weiland; 16. WA Austin Alder; 17. SEM Connor DiLeo; 18. LL Thomas Manzoni; 19. DAL Connor Motley; 20. HR Austin Smith; 21. HC Vito Scocozzo; 22. SP Richie Holden; 23. BER Bryce Weaver; 24. LL Andrew Herrick.


200 IM — 1. SP Michael Robinson 2:02.01; 2. SP Nico Laustauskas 2:04.33; 3. HR Connor Thole 2:06.97; 4. TUN Joe Moffitt 2:07.62; 5. DAL Porter Luksic 2:10.04; 6. TUN Jacob Skoronski 2:10.65; 7. DAL Reid Luksic; 8. HAN David Williams; 9. WA Michael Murphy; 10. WA Ryan Murphy; 11. AH Noah Shapiro; 12. SEM Matt Bean; 13. SEM Matt Williard; 14. AH Benjamin Vale; 15. BER Troy Stair; 16. DAL Brogan Stec; 17. LL Tyler Manzioni; 18. COU David Sadvary; 19. PA Eric Fritz; 20. EL Zach Mead; 21. BER Dylann Weaver; 22. AH Dan Stevens; 23. BER Jacob Demler.


50 Free — 1. CRE Chris Lukasewski 22.77; 2. PA Brandon Winters 22.87; 3. HR Michael Dubinski 22.91; 4. DAL Patrick Gelso 22.98; 5. BER Mike Rehrig 23.04; 6. TUN Stefen Sehne 23.15; 7. TUN Mitch Fowler; 8. SEM Szabolcs Bozsing; 9. HC Tom Marino; 10. EL Alez Manzek; 11. HC Drew Magda; 12. TUN Connor Hemme; 13. AH Luke Fazio; 14. SEM KJ Han; 15. DAL Patrick Madaya; 16. NAN Adam Ferrucci; 17. VV Josh Schack; 18. PA Vince Shea; 19. VV Jake Kraycer; 20. WA David Klaproth; 21. MEY James Langan 26.31; 22. SEM Matthew Marshall; 23. PA Nicholas Petrucci; 24. EL Chase Orlandni; 25. COU Anton Nikulin; 26. LL Chris Herrick; 27. WS Andrew Simpson; 28. AH Charlie Gromelski; 29. WS Brian Martin.


100 Fly — 1. CRE Josh Grzech 51.73; 2. TUN Matt Miller 54.89; 3. SP Ryan Sebastianelli 55.45; 4. SP Thomas Pfaeffle 55.93; 5. COU Terry Vrabec 56.62; 5. HR Michael Dubinski 56.62; 7. EL Codie Malloy; 8. WA Ryan Murphy; 9. CRE Robbie Keenan; 10. HAN Jayce Temperine; 11. AH Max Voyce; 12. DAL Troy Reinert; 13. AH Luke Fazio; 14. HC Tom Marino; 15. BER Troy Stair; 16. AH Benjamin Vale; 17. DAL Dominic Augustine; 18. LL Thomas Mazoni; 19. SEM Andrew Levandoski; 20. WA Zach Lagrue; 21. HAN Johnny Qiu; 22. SEM Garrett Gagliardi; 23. PA Eric Fritz; 24. WS Andrew Simpson.


200 Free Relay — 1. TUN (Mitch Fowler, Jacob Skoronski, Jason Linden, Stefen Sehne) 1:33.4; 2. DAL (Porter Luksic, Reid Luksic, Jared Krawitz, Patrick Gelso) 1:34.77; 3. SEM (Andrew Levandowski, Michael Yang, KJ Han, Szabolcs Bozsing) 1:36.34; 4. HR (Michael Dubinski, Nick Dubinski, Jason Hauze, Connor Thole) 1:36.67; 5. AH (Matt Remus, Luke Fazio, Noah Shapiro, Max Voyce) 1:36.81; 6. BER (Dyllan Weaver, Troy Stair, Chris Michael, Mike Rehrig) 1:38.88; 7. VV; 8. EL; 9. HC; 10. WS; 11. LL; 12. NAN; 13. WA.


Comments
All user comments are subject to our Terms of Service. Users may flag inappropriate comments.
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com