April 18th, 2017 12:56 pm

Wyoming Valley West announces its second-quarter Honor Roll list for the 2016/2017 school year.

High Honors With Distinction

Grade 12

Stephen E. Berger, Ryan E. Bird, Ryan D. Casterline, Nina N. Dellarte, Mykala A. Gillespie, Lauren E. Greenwald, Natalie M. Gruver, Thomas F. Lyall, Megan A. Marinos, Madison N. Matello, Joseph J. Motovidlak, Roshan R. Patel, Sweta R. Patel, Samantha M. Pritchard, Sabrina L. Seitz, Jake Shemo, Brandi L. Sholtis, Gabriela M. Smicherko, Lauren B. Thoryk, Trevor J. Weiss and Olivia J. Winters.

Grade 11

Carolyn S. Antall, Caitlyn M. Berrini, Elizabeth C. Burkhardt, Allura I. Dixon, Megan Handley, Jacob J. Kobusky, Joseph P. Konopke, Gabrielle E. Labar, Sara Lecce, Gracelyn Marsh, Brandon T. Mcdaniels, Mark E. Obrzut Jr., Katlyn M. Rincavage, Brandon A. Shaw, Lauren A. Sivak, Michael Stuart, Cassidy J. Taylor, Elizabeth G. Trojan, Gerald J. Wiernusz, Madison M. Woods and Alexis M. Wychock.

Grade 10

Dakota L. Allen, Melanie R. Atchue, Abby J. Bonczewski, Nicole P. Boutanos, Zachary C. Brandreth, Alexander L. Cimochowski, Alexis P. Dubois, Gabriel J. Gillespie, Madilyn D. Golanoski, Kevin J. Grodzki, Tessa E. Johns, Emily J. Latoski, Sarah E. Lechak, Emily E. Matthews, Mollie Mcfarland, Madelyn A. Pabst, Margaret E. Rittenhouse, Kaylee A. Serbin, Andrea G. Shaw, Jacob D. Shusta, Bianca E. Smith, Matthew R. Stoodley, Brooke L. Taylor, Hanna Tracy and Emilee M. Tripp.

Grade 9

Sebastian R. Allen, Toni E. Amato, Grace A. Bakewell, Jaide A. Berkey, Anthony Berrini, Megan E. Brody, Olivia C. Burkhardt, Ian E. Cavalari, Justine M. Colon, Martin J. Cryan, Michala J. Dennis, Zakee D. Dickson, Rachel L. Fenner, Sophia Ginocchetti, Avary E. Heckman, Jessica E. Krulikowski, Amerah A. Laban, Brandon C. Lantz, Anayah N. Maldonado, Victoria K. Martinelli, Summer Mcmichael, Sidney L. Mcneil, Isabella Mehm, Grace A. Miller, Olivia A. Molnar, Lessly O. Ortiz, Tiffany M. Pepe, Brooke I. Pileggi, Chloe E. Pisack, Megan J. Pries, Brandon M. Richie, Jenna K. Rovine, Sydney R. Rusnock, Peter M. Scholl, Emma L. Slivinski, Destiny R. Taylor, Brandon Tirado, Matthew G. Tocket, Katerina Tsioles, Kelly P. Winton and Brendan J. Woods.

High Honors

Grade 12

Aaron J. Austin, Ariel A. Banks, Eric S. Baron, Ian Bayley, Dominick J. Bayo, Payton C. Boler, Alexander J. Brandreth, Shane A. Brandt, Jenna Brown, Carylanne Burrier, Austin J. Canavan, Madelyn R. Casier, Ashley M. Collura, Morgan J. Collura, Danielle M. Cook, Courtney L. Costello, Colleen M. Cwalina, Jonathon M. Derhammer, Cheyanna R. Derr, Lauren R. Devens, Ashley N. Duda, Gianna M. Dutter, Logan J. Fluegel, Bernadine K. Fox, Erin K. Gibbons, Kayley J. Gibbons, Morgan L. Gronkowski, Megan E. Guarilia, Brian Guzman-Torres, Adam R. Harbaugh, Nicole Harper, Luke A. Hoskins, Dani E. Iorio, Sean T. Judge Jr, Eric J. Krushinski, Shawn M. Lamoreaux, David C. Lanius, Jacob L. Lesoine, Jonathan S. Libby, Grant W. Loose, Chelsea L. Mackiewicz, Morgan E. Mcintyre, Amaury M. Morales, Kerri E. Mulligan, Calvin Naugle, Joseph Novitski, Riley A. O’Neil, Audrey J. Oakschunas, Michael G. Orlando, Kendra M. Percodani, Marco Pernisco, Bryden S. Peters, Sabrina A. Prynn, Kyle P. Puterbaugh, Melodi A. Raskiewicz, Raymond J. Richard, Ariana M. Rinaldi, Sarah A. Roman, Chad H. Romanowski, Kaylin E. Sarris, Christine Shandra, Sheylah A. Silva, Katlynn M. Sims, David S. Sites, Taylor A. Smith, Veronica M. Smith, Erin M. Steibel, Morgan E. Sullivan, Matthew Szabo, Abigail Thomas, Woodmael Tresilus, John Usavage, Justin R. Vought, Michael J. Walsh IV, Ian L. Warunek, Davis Weaver, Ryleigh C. White, Paige L. Williams, Cassandra L. Wright, Madison R. Yoh and Raphael J. Zbysheski.

Grade 11

Mahdee T. Abuelhawa, Mia E. Amendola, Alana P. Andreoli, Ashley Blannard, James J. Bonoski, Rayn A. Bozek, Ashlin Broody-Walega, Alfred C. Bugayong, Joseph P. Burridge, Noah A. Cussatt, Lily Drak, Robert B. Dwyer, Callie A. Edwards, William R. Elko, Andrew Faul, Nicole M. Fenner, Mitchell J. Forgash, Dylan J. Francois, Kameron K. Fuller, Donovan C. Gaffney, Jake J. Gurtis, Zachary N. Hospodar, Shakuan N. Hudgins ,Douglas A. Hunter Jr., Madisen T. Jastremski, Derek Kamus, Caroline R. Keeler, Natalie D. Kerrigan, Morgan Klosko, Julia A. Kobusky, Zachary R. Kobusky, Kyra S. Kopacz, Logan Korus, Colin M. Kultys, Tessa J. Liskosky, Jacob J. Malia, Rahaf M. Mando, Tia M. Margiewicz, Brandon M. Marino, Anna N. Markoch, Sadiq Y. Mcduffie, Nicole J. Mcnelis, Ronald P. Melodick III, Samiha T. Mondol, Jeanine R. Montanez, Whitney M. Morris, Jacob D. Packer, Sara E. Paulson, Shannon M. Phillips, Raissa O. Pivarnik, Emily R. Pocono, Alexa K. Povilitus, Ryan Price, Derek E. Ptashinski, Zac Rosencrans, Jacob Saporito, Samantha L. Savage, Stephanie L. Sepko, Destiny A. Seville, Beth A. Sims, Connor J. Smith, Natalie A. Smith, Alek J. Sokoloski, Irelynd Sullivan, Lawrence Territo Jr., Zachary G. Thomas, Kasandra E. Travis, Fotini T. Tsioles, Tea M. Tyszko, Illia Volkovinsky, Ivan Volynets and Colton A. Winters.

Grade 10

Donjeta Ahmetaj, Keirsten R. Arnold, Emily K. Banik, Nathan A. Baranski, Keri A. Bobeck, Anthony A. Bottaro, Dylan M. Brown, Carson J. Canavan, Nikolas L. Cimochowski, Sean W. Craven, Aria N. Desilva, Adam J. Detwiler, Emily R. Feifer, Avery J. Fierman, Andrew J. Fuller, Emily A. Gerlach, Emma Grimes, Lindsey M. Gruver, Aaron L. Gutierrez, Dianna S. Higgins, Joseph G. Hoskins, Calieb J. Kempa, Eric T. Lawson, Elizabeth A. Luff, Katherine C. Luksa, Richard M. Lyall, Jo Ann K. Mangan, Samantha J. Moses, Claas C. Nemitz, Kayla R. Povilitus, Jenavieve Pursell, Sevannah J. Ramsey, Macey A. Raskiewicz, Kaylei I. Sahonick, Joshua Sanfilippo, Cole A. Santee, Sidney A. Scarcella, Jason M. Sedeski, John D. Shimp, Jacob I. Starosta, Karaline Stelma, Christopher F. Stoodley, Molly M. Thornton, Maxx J. Turner, Christine Wang, Emily M. Welles, Brandon T. Wiernusz and Natalie Zasada.

Grade 9

Tyler J. Appolo, Morgan Bobkowski, Joseph Boler, Aubrey L. Boyd, Kaitlyn Budziak, Zackary Buzinkai, Kerlin A. Cardona Osorio, Huiting N. Chen, Elizabeth Cherinka, Viktoria L. Clossey, Victor M. Coria, Stephon Crawford, Cassandra M. Dierolf, Veronica A. Drobish, Jillian K. Dunn, Jessica D. Fellerman, Julia C. Franks, Anabel Gifoli, Tyler E. Gillespie, Tinatin Guruli, Paige N. Hunter, Lilliana M. Iveson, Michael J. Kane II, Chloe M. Kelly, Nathan Kotch, Lauren A. Koval, Cadden W. Kucek, Alisa J. Kuhar, Kylee N. Laudenslager, Kiera E. Laurent, Kevin Mejia, Julianna E. Murray, Connor S. Nankivell, Dylan Nastanski, Anthony Naugle, Billy H. Nguyen, Caitlyn B. Norton, Mary C. Pashinski, Gabrielle G. Pepe, Jonathon J. Prutzman, Chase M. Santayana, Samuel Saporito, John L. Sarris, Julie A. Schwartz, Morgan J. Shedletsky, Serina J. Sherwood, Hannah L. Shumbris, Lillie Marie Simon-Smallman, Prem V. Solanki, Autumn E. Sprague, Julia D. Sweeney, Katelyn A. Travis, Angely Vasquez Guzman, Ayden M. Warunek, Joseph T. White Jr., Gabriella T. Williams, Jacob D. Yuhas, Joann C. Zambito, Matthew J. Zasada, Mary M. Zavada, Jared M. Zawatski and Avery I. Zdancewicz.

Honors

Grade 12

Courtney L. Allabaugh, Kiera M. Allabaugh, Gregory M. Askew, Anessa M. Bartusek, Zachary Benczkowski, Emily T. Boney, Gabriella C. Bottaro,Mariah A. Carey, Diana M. Conklin, Joshua C. Cook, Alexander E. Corrigan, Elizabeth A. Crossin, Damian Davies, Jared J. Delgatto, Brooke M. Dombroski, Sierra L. Dudek, Evelyn M. Egenski, Rachel E. Emmert, Nicole L. Favia, Haley E. George, Kinta Gomez, Joyssen M. Gonzalez, Dorothy J. Goss, Karol C. Granahan, Jarrett M. Guziejka, Erica N. Harned, Kasen M. Heim, Katelyn M. Johnson, Julia S. Jonelunas, Ethan M. Kemmerer, Noah M. Kemmerer, Jonah M. Kohl, William R. Kotchik, Jill R. Ktytor, Robert D. Lane, Rachel T. Langdon, Sarah E. Lawson, David K. Lazinsky, Jacklyn M. Lindsey, Katie L. Mackiewicz, Kaylee N. Malloy, Abdulrahman M. Mando, Morgan M. Marinos, Christopher J. Melovitz, Payton Mendygral, Madison C. Michak, Nicholas J. Mooney, Courtney L. Mountjoy, Michael C. Nellis, Celeste P. Nunes, Alessio Orlandini, Rifa R. Orpi, Akash P. Patel, Alexis D. Peele, Courtney A. Pellam, Amber L. Perez, Liliana Perez, Jacqueline M. Phillips, Ryley Phillips, Julianne Polachek, Matthew D. Proski, Briana M. Reilly, Jordan E. Reilly, Ryan R. Reino,Brittany L. Ritsick, Annamarie Rodriguez, Ashley M. Rood, Mackenzie P. Rood, Amber L. Rossmell, Brydon C. Rukstalis, Kyra M. Santasania, Kiara A. Serrano, Lindsey L. Shovlin, Casper J. Simon Jr., Mekhi Sims-Ravenell, Kylie S. Slatky, Richard Sott, Kristina G. Specht, Anthony M. Spinelli, Amber L. Springer, Kristi M. Starosta, Jacob C. Taffera, Connor J. Taylor, Kaylee M. Thomas, Audrea A. Welles, Crystal E. Whitmore, Andrew J. Wiedwald, Amanda M. Williams, Haniyyah N. Williams and Juwan J. Younge.

Grade 11

Ivy L. Baier, Corey M. Barber, Nicholas J. Bazadona, Christopher T. Bleich, Derek M. Boos, Kiana J. Bower, Samera L. Chamberlain, Cheyenne T. Chapman, Daevon Cherry, James R. Decosmo, Kahlan E. Dold, Rosemarie Egbert, Gavin P. Fore, Emily E. Frace, Matthew R. Gist, Nicole M. Hartzel, Justine A. Harvey, Alexandra Hoffman, Joseph P. Hogan, Beverly T. Isbel, Bo J. Johnson, Casey L. Joyce, Zoe A. Kanellis, Gillian G. Kasko, Kirstyn E. Kobusky, Maxim M. Kowalski, Edward J. Kupstas, Heaven A. Laguer, Ivelise K. Leachey, Alvaro Leon Parra, Kailee P. Lyons, Michael D. Mahler Jr., Jacob M. Mcdonnell, Tiffany M. Michalek, Joshua L. Miller, Tiffany M. Monahan, Ethan N. Natishan, Gage M. Nudo, Elizabeth M. Owens, Allie I. Pileggi, Justin E. Radginski, Haylee R. Rodrigues, Leah M. Romanowski, Dezarae L. Sabecky, Alyssa C. Schweiss, Allie M. Shulskie, Austin Sienkiewicz, Gary J. Silva, Brittney E. Sims, Megan A. Smith, Landon A. Stanislow, Tabatha L. Stankiewicz, Brandon D. Steidinger, Miranda L. Surdel, Elizabeth H. Varner, Madysen M. Wallace, Tiange Wang, Zachery K. Whibley, Eric J. Yanalis, Mandi Zawadzki, Joshua A. Zawatski, Mark A. Zimmerman and Matthew S. Zimmerman.

Grade 10

Nicholas R. Adams, Amineh J. Al-Hawa, Jessica A. Almanzar, Stephen Banas IV, Samantha L. Barber, Ian J. Bartlow, Elizabeth R. Becker, Alyssia S. Bevan, Jeremy T. Bonk, Pau Caballero, Elizabeth A. Carpenter, Marie E. Check, Grace E. Conner, Kelegoun W. Coulibaly, Chad R. Creasing, D’asia D. Desilva, Tori E. Dombroski, Madelyn N. Ebersole, Karina M. Estrella, Michael R. Featherstone, Emily M. Ford, Kailey M. Fowler, Darnel R. Gaspard, Autumn R. Gaylord, Atiyah A. Gigli, Alex J. Gill, Suvanna Granahan, Lindsay A. Griffiths, Jared N. Grossman, Gladynette Hernandez, Rochelle A. Holena, Alaji Hamidou Jallow, Julia Janoski, Ryan J. Jaskulski, Alejandra Jimenez Rivas, Matthew W. Kaminski, Lauren A. Konopke, Ashanti A. Mckinney, Colby E. Michaels, Avery C. Nape, Nathan A. Naugle, Digna Nieves, Matthew C Nogin, Will P. Oliphant, Sarah R. Papp, Philip J. Pisano IV, Daniel Polachek, Jakob M. Razvillas, Elijah J. Rivera, Leeann M. Royer, Jada R. Shack, Stephanie M. Simon, Adam K. Sivak, Matthew D. Snyder, Emma V. St. Thomas, Jonathan T. Trojan, Kenneth J. Vought, Dylan L. Walko, Jayden J. Watkins, David T. White, Hailey M. Williams, Kyrslin M. Williams, Vanessa Williams, Vlad A. Yaroshenko, Jamie L. Yeninas, Rachelle A. Youells and Lily A. Zakaravicz.

Grade 9

Robbi C. Austin, Morgan Y. Bennett, Gage D. Calabrese, Daphne M. Carey, Kaylee L. Chaban, Jonathan A. Chell, Dylon J. Chopick, Jason C. Comitz, Samantha L. Deitrick, Sarah L. Delzeit, Evan C. Demuzzio, Edward J. Egbert, Rory A. Evans, Thomas D. Federici, Lauren K. Flannery, Alexander J. Frisvold, Lucas N. Geiger, Matthew D. Giza, Trent A. Giza, Augustine Gomez, Ryan M. Henehan, Ty C. Hummel, Kennadi N. Josefowicz, Sydney Kamus, Adam N. Kowaleski, Trevor R. Levance, Joseph P. Lombardo, Julie A. Maldonado, Alex T. Marquez, Lauren E. Masulis, Joseph J. Matello, Spryng E. Matos, Zachary T. Mcdaniels, Nathan A. Mooney, Adrian Morales, Jeffery M. Moravinski, Noelle J. Morris, Robert J. Napersky, Scott O. Nilson, Haylee N. Oeller, Lyubov B. Palashchuk, Alannah S. Peele, Juliette M. Pettersen, Alexander J. Powell, Mandy A. Raskiewicz, Christian J. Reino, Katelind D. Roberts, Benjamin E. Ross, Justus Simpson, Alexandria Stasukinas, Samantha K. Stemmler, Aidan H. Temple, Morgan P. Wagner, Cady M. Welles, Tyler R. Wyberski and Ryan C. Yurek.


NATIONAL VIDEO
POLL