Sunday, July 13, 2014





Class 2A Swimming


March 02. 2013 12:34AM
Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


District 2 Class 2A Girls Results

Team Standings: 1. Holy Redeemer (HR) 146; 2. Scranton Prep (SP) 113; 3. Abington Heights (AH) 108; 4. Valley View (VV) 78; 5. Tunkhannock (TUN) 65; 6. Dallas (DAL) 62; 7. Pittston Area (PA) 58; 8. Hanover Area (HAN) 55; 9. Coughlin (COU) 37; 10. Berwick (BER) 30; 11. Lake-Lehman (LL) 25; 12. Meyers (MEY) 21; 13. Wyoming Seminary (SEM) 17; 14. Holy Cross (HC) 16; 15. Nanticoke (NAN) 4; MMI Prep (MMI); Dunmore (DUN); West Scranton (WS); Crestwood (CRE); Wyoming Area (WA); Elk Lake (ELK); Honesdale (HON)

200 Medley Relay: 1. HR (Mahle, BChmil, Reilly, Finnegan), 1:52.07; 2. SP (Nonnenberg, Voitik, Harach, Stahl), 1:52.13; 3. AH (Smertz, Gualtieri, Furiosi, Muller), 1:55.7; 4. TUN (Venn, AKasmierski, CKasmierski, Manglaviti), 1:55.94; 5. HAN (Belles, Bogart, Pericci, Keating), 2:01.55; 6. PA (Brady, Hazlet, Nardone, Smith), 2:02.47; 7. DAL 2:03.47; 8. SEM 2:04.88; 9. VV 2:06.17; 10. MEY 2:06.22; 11. COU 2:06.3; 12. BER 2:08.73; 13. ELK 2:14.64; 14. NAN 2:16.86; 15. WA 2:24.64; 16. DUN 2:29.44; 17. WS 2:32.26; 18. HC 2:26

200 Free: 1. SP Katie Voitik 1:56.52; 2. HR Rachel Finnegan 1:57.75; 3. VV Bailey Babarsky 2:04.43; 4. MEY Eilish Hoban 2:05.68; 5. SP Abby Dempsey 2:06.73; 6. LL Sami Sabol 2:06.83; 7. AH Krista Brickel 2:06.83; 8. VV Kendra Farrell 2:06.84; 9. AH Chloe Sweeney 2:06.92; 10. VV Vanessa LaTorre 2:08.06; 11. HR Lucy Reilly 2:08.59; 12. HR Kellan Katra 2:08.98; 13. SP Kathryn Neville 2:11.73; 14. DAL Amanda Schwerdtman 2:11.78; 15. DAL Abby Berger, 2:12.36; 16. DAL Lauren Finnegan 2:13.47; 17. HAN Bryanna Eichler 2:14.02; 18. AH Maria Gibson 2:14.7; 19. WA Amy Alder 2:18.33; 20. DAL Joy Nave 2:!9.9; 21. AH Catherine Simakaski 2:20.35; 22. LL Symantha Sharon 2:21.21; 23. BER Lizzie Dyer, 2:22.65; 24. WS Alexis Williams, 2:29.32

200 IM: 1. SP Mia Nonnenberg 2:03.24; 2. HR Julie Ann Mahle 2:15.03; 3. HR Bethany Chmil 2:19.62; 4. PA Mia Nardone 2:23.34; 5. AH Sydney Gualtieri 2:23.88; 6. VV Lauren Merli 2:29.97; 7. DAL Sarah Fasulka 2:30.4; 8. SEM Lily Williams 2:32.11; 9. NAN Connie Medura 2:32.74; 10. DAL Krista Vivian 2:33.2; 11. HAN Alicia Saltz 2:33.83; 12. SP Emily Donlon 2:34.04; 13. SEM Sarah Cole 2:34.14; 14. HR Stephanie McCole 2:34.18; 15. WS Morgan Williams 2:34.94; 16. AH Hannah Conahan 2:34.97; 17. AH Kasey Feather 2:36.77; 18. HR Carissa Wozinski 2:39.68; 19. Pa Kassity Roche 2:39.82; 20. VV Julia Sklareski 2:42.03; 21. VV Haley Mulherin 2:43.68; 22. MEY Julia Kerr 2:45.21; 23. DAL Lauren Rando 2:45.42; 24. BER Veronica Shoemaker 2:48.39

50 Free: 1. HC Megan Carey 25.56; 2. VV Claire Sebastianelli 25.68; 3. COU Carly Ray 25.7; 4. TUN Morgan Manglaviti 25.75; 5. AH Morgan Muller 25.89; 6. AH Kristie Furiosi 26.2; 7. HAN Kayla Keating 26.47; 8. HR Alexis Davison 26.57; 9. VV Kasey Franchak 26.84; 10. PA Tiffany Smith 26.85; 11. CRE Abby Way 27.06; 12. TUN Cheyanne Kasmierski 27.07; 13. DAL Felicia Brittian 27.17; 14. WW Samantha Giombetti 27.53; 15. BER Alicia Skeath 27.56; 15. AH Aleza Selznick 27.56; 17. TUN Elissa Stretch 27.61; 18. ELK Leah Ofalt 27.72; 19. HAN Sara Belles 27.88; 20. HR Mallory Kusakavitch 27.93; 21. VV Samantha Mulherin 28.01; 22. DAL Nell Adams 28.05; 23. AH Jessa Sablan 28.06; 24. LL Kristen Cope 28.19; 25. MEY Kelly Mahalak 28.49; 26. WS Joelle Sweeney 28.52; 27. ELK Kati VanEtten 28.93; 28. LL Jolisa Copeman 28.97; 28. Rebecca Sisson 28.97; 30. WS Natalie Sederovitz 29.06

100 Butterfly: 1. SP Katie Voitik 58.61; 2. PA Mia Nardone 1:01.26; 3. HAN Kim Pericci 1:02.17; 4. DAL Kaylin Augustine 1:02.65; 5. COU Kylee McGrane 1:03.96; 6. SP Janel Harach 1:05.5; 7. TUN Kandis Venn 1:06.39; 8. AH Kristie Furiosi 1:07.15; 9. HR Nell Chmil 1:07.58; 10. LL Julia Baur 1:07.78; 11. SEM Sarah Cole 1:07.79; 12. SP Emily Donlon 1:09.82; 13. DAL Amanda Lopez 1:10.07; 14. MEY Julia Kerr 1:10.95; 15. SEM Bailey Disler 1:11.69; 16. AH Jess Sablan 1:13.3; 17. MMI Ashley Acri 1:13.37; 18. AH Hannah Conahan 1:13.47; 19. HR Stephanie McCole 1:13.98; 20. VV Santina Possanza 1:15.15; 21. DAL Wendy Greenwood 1:15.32; 22. ELK Kati VanEtten 1:15.42; 23. DAL Amanda Rando 1:16.97; 24. HR Carissa Wozinski 1:17.16

200 Free Relay: 1. HR (BChmil, Finnegan, Reilly, Mahle), 1:41.69; 2. AH (Sweeney, Furiosi, Muller, Gualtieri), 1:43.58; 3. VV (LaTorre, Franchak, Babarsky, Sebastianelli) 1:44.28; 4. TUN (Venn, Stretch, CKasmierski, Manglaviti), 1:47.1; 5. DAL (Finnega, Brittain, Berger, Augustine), 1:47.78; 6. SP (Harach, Dempsey, Donlon, Neville), 1:49.4; 7. HAN 1:51.53; 8. LL 1:51.76; 9. BER 1:53.12; 10. COU 1:53.82; 11. MEY 1:54.35; 12. PA 1:55.1; 13. WS 1:55.82; 14. ELK 1L56.93; 15. WA 2:00.56; 16. NAN 2:01.08; 17. SEM 2:04.96; 18. DUN 2:08.88; 19. HC 2:13.78

District 2 Class 2A Boys Results

Team Standings: 1. Dallas (DAL) 146; 2. Scranton Prep (SP) 111; 3. Tunkhannock (TUN) 100; 4. Abington Heights (AH) 78; 5. Holy Redeemer (HR) 77; 6. Wyoming Seminary (SEM) 46; 7. Valley View (VV) 42; 8. Lake-Lehman (LL) 31; 9. Elk Lake (ELK) 26; 10. Hanover Area (HAN) 25; 11. Holy Cross (HC) 23; 12. Berwick (BER) 19; Crestwood (CRE); Honesdale (HON); Pittston Area (PA); Meyers (MEY); Wyoming Area (WA); West Scranton (WS)

200 Medley Relay: 1. SP (Robinson, Evans, Sebastianelli, Pfaeffle), 1:40.95; 2. TUN (Spencer, Moffitt, Miller, Proulx), 1:41.17; 3. AH (Kohn, Shapiro, Fazio, Bruzzano), 1:44.57; 4. DAL (Moore, PLuksic, RLuksic, GLuksic), 1:49.57; 5. SEM (Levandoski, Sours, Gagliardi, Olsen), 1:50.76; 6. HAN (Temperine, Williams, Qiu, Saltz), 1:57.07; 7. HC 1:57.11; 8. BER 2:02.75; HR DQ; VV DQ

200 Free: 1. DAL Marcus Wagner 1:47.13; 2. CRE Joe Grzech, 1:48.33; 3. VV Ryan Franchak 1:51.11; 4. AH Jason Kohn 1:53.55; 5. SP Ben Evans 1:53.82; 6. SP Nico Lastauskas 1:54.2; 7. HR George Evans 1:55.06; 8. DAL Grant Luksic 1:55.33; 9. HR Jason Hauze 1:57.21; 10. TUN James Proulx 1:58.61; 11. ELK Codie Malloy 1:59.89; 12. DAL Owen Kiluk 2:00.89; 13. SP Cooper Legg 2:00.99; 14. AH Sam Vale 2:01.21; 15. SEM Noah Brewer 2:02.35; 16. AH Walker Kay 2:03.88; 17. TUN Tim Breen 2:05.92; 18. DAL Jared Krawetz 2:09.57; 19. BER Tracy Talanca 2:09.59; 20. HAN Sean Connelly 2:15.28; 21. AH Sean Albright 2:15.28; 22. VV Jake Kraycer, 2:15.41; 23. HR Reid Skiro 2:16.93

200 IM: 1. TUN Ben Spencer 1:58.09; 2. SP Michael Robinson 2:05.57; 3. DAL Jack Matusiak 2:05.71; 4. TUN Joe Moffitt 2:08.91; 5. HR Cody Smith 2:10.94; 6. DAL Porter Luksic 2:14.62; 7. DAL Reid Luksic 2:16.7; 8. HAN David Williams 2::16.97; 9. TUN Jacob Skoronski 2:17.18; 10. AH Matt Pettinato 2:17.84; 11. AH Pat Conahan 2:18.59; 12. SEM Andrew Levandoski 2:18.91; 13. AH Noah Shapiro 2:21.97; 14. HR Scott Roper 2:22.5; 15. ELK Brad Grosvenor 2:23.32; 16. SEM Isaac Sours 2:23.33; 17. BER Troy Stair 2:27.04; 18. AH Luke Fazio 2:31.54; 19. HR Austin Smith 2:36.57; 20. HC Vito Scocozzo 2:37.39; 21. HR Connor Murray 2:37.71; 22. BER Brandon Seely 2:40.16; 23. BER Billy Zaruta 2:55.12

50 Free: 1. DAL Brian Stepniak 21.88; 2. CRE Chris Lukasewski 22.28; 3. HON Tom Hewlett 23.01; 4. Michael Dubinski 23.23; 5. TUN Matt Miller 23.27; 6. PA Brandon Winters 23.33; 7. AH Matt Bruzzano 23.43; 8. ELK Alex Manzek 23.56; 9. HR Connor Thole 23.9; 10. BER Mike Rehrig 23.92; 11. TUN Jason Linden 23.95; 12. HC Tom Marino 24.46; 13. VV Jason Conaboy 24.61; 14. HC Drew Magda 24.7; 15. WA Michael Murphy 24.96; 16. ELK Matt Sterner 25.29; 17. MEY Conor Gallagher 25.37; 18. TUN Connor Hemme 25.38; 19. AH Andrew Barren 25.39; 20. AH Max Voyce 25.42; 21. SEM Kristian Olsen 25.48; 22. ELK Seth Carney 25.54; 23. VV Josh Pfeiffenberger 25.62; 24. DAL Patrick Madaya 25.76; 25. VV Josh Schack 25.84; 26. VV Tom Swift 25.96; 27. MEY Robert Robertson 25.98; 28. MEY Matt Snyder 26.0; 29. PA Kristopher Litton 26.02; 30. ELK Gabe Habernick 26.45; 31. HR Chris Evans 26.6; 32. BER Nate Eskin 26.61

100 Butterfly: 1. CRE Josh Grzech 53.02; 2. SP Eddie Pfaeffle 55.88; 3. SP Ryan Sebastianelli 56.85; 4. HR Terry Vrabec 58.24; 5. TUN Matt Miller 58.29; 6. DAL Patrick Gelso 58.87; 7. AH Luke Fazio 59.62; 8. CRE Robbie Keenan 1:10.1; 9. HR Patrick Lehman 1:00.16; 10. WA Ryan Murphy 1:00.92; 11. SEM Gavin Gagliardi 1:01.05; 12. ELK Brad Grosvenor 1:01.43; 13. TUN Tim Breen 1:01.68; 14. SEM Kristian Olsen 1:01.91; 15. BER Troy Stair 1:04.56; 16. AH Max Voyce 1:05.13; 17. HR Michael Pahler 1:08.42; 18. AH Dan Stevens 1:08.95; 19. DAL Dominic Augustine 1:09.23; 20. DAL Ayman Aris 1:13.72; 21. AH Andrew Barren 1:17.6; 22. HAN Johnny Qiu 1:21.73; 23. TUN Seth Cain 1:27.9

200 Free Relay: 1. DAL (Matusiak, Wagner, Gelso, Stepniak), 1:31.15; 2. HR (Dubinski, Thole, Smith, Evans), 1:32.86; 3. AH (Kohn, Fazio, Shapiro, Bruzzano), 1:34.01; 4. SP (Lastauskas, Pfaeffle, Legg, Sebastianelli), 1:34.27; 5. VV (Conaboy, Schack, Franchak, Kraycer), 1:35.2; 6. ELK (Carney, Manzek, Grosvenor, Malloy), 1:35.77; 7. TUN 1:36.75; 8. SEM 1:40.47; 9. HC 1:44.03; 10. BER 1:45.06; 11. LL 1:47.43; 12. HAN 1:48.82; 13. WS 1:57.63




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds