Sunday, July 13, 2014





Swimming Agate


March 02. 2013 12:34AM
By JOHN MEDEIROS

Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


District 2 Class 3A Girls Results


TEAM STANDINGS – Hazleton Area (HAZ) 170; 2. Delaware Valley (DV) 145; 3. Wyoming Valley West (WVW) 132; 4. Williamsport (WILL) 130; 5. Scranton (SCR) 79; 6. Wallenpaupack (WALL) 71


200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ (Kendall, Yannes, Pleban, Sanko), 1:53.45; 2. DV (Llewellyn, Hutzelmann, Marcucci, Narvarte), 1:54.06; 3. WALL (K. Vanderhoof, B. Vanderhoof, Lutfy, Hawkins), 2:04.62; 4. WILL (Hepler, Zicolello, Good, Drum), 2:05.04; 5. WVW (Winton, Chipego, Gaylets, Wood), 2:09.63; 6. SCR (Hiller, Voldenberg, Molitoris, Paszek), 2:12.28


200 FREE – 1. SCR Erin Kazmierczk 2:01.06; 2. HAZ Alexandra Podlesny 2:01.56; 3. DV Janel Llewellyn 2:04.61; 4. WILL Pamela Niditch 2:05.43; 5. WVW Desiree Sheppard 2:05.97; 6. WILL Hannah Sheppard 2:09.41; 7. HAZ Donti Matrone 2:09.48; 8. WVW Nicole Chipego 2:12.90; 9. HAZ Ayla Triano 2:15.47; 10. DV Allison Reibel 2:16.03; 11. WILL Rebecca Hepler 2:17.77; 12. DV Jessia Keveson 2:18.55; 13. SCR Natalie Bennington 2:19.58; 14. SCR Rebecca Voldenberg 2:21.44; 15. DV Yakira Mirabito 2:22.13; 16. WILL Madison Fink 2:22.34; 17. HAZ Nikki Esbensen 2:51.27


200 IM – 1. WALL Baileigh Vanderhoof 2:13.10; 2. HAZ Shelby Sanko 2:19.65; 3. DV Stephanie Marcucci 2:22.97; 4. WILL Natalie Zicolello 2:27.33; 5. HAZ Katelynn Pleban 2:27.74; 6. WVW Brianna Gaylets 2:28.11; 7. WILL Megan Hepler 2:31.54; 8. WALL Katherine Lutfy 2:32.38; 9. DV Noel Vellekamp 2:32.38; 10. WVW Elizabeth Wood 2:35.45; 11. DV Alexandra DeVilliers 2:36.36; 12. WALL Catherine Hepler 2:37.63; 13. DV Tessa’N Walters 2:38.13; 14. HAZ Rachel Dzuranin 2:38.68; 15. WVW Sarah Stanitis 2:41.54; 16. HAZ Mikayla Begg 2:45.16; 17. WVW Hannah Rogers 2:48.48


50 FREE – 1. HAZ Hailey Kendall 25.29; 2. DV Aspen Narvarte 25.68; 3. WVW Lydia Ellsworth 26.16; 4. HAZ Morgan O’Hara 26.19; 5. WILL Kristina Reis 26.70; 6. DV Paula Munera 27.14; 7. WALL Jolene Drum 27.50; 8. DV Krista Cabany 27.66; 9. DV Jessica Keveson 27.76; 10. WALL Annalyn Hehir 28.43; 11. SCR Andrea Molitoris 29.34; 12. WILL Allison Rothrock 29.35; 13. WILL Allie Lavelle-Harris 29.36; 14. HAZ Candace Ferrari 29.41; 15. WVW Clare Winton 29.66; 16. WALL Alexa MNihalik 30.85; 17. WALL Olivia Couthamel 32.09; 18. WVW Nicole Holena 32.24; 19. HAZ Emily Kurchock 33.00; 20. WVW Caitlin Prebish 34.87


100 FLY – 1. WVW Morgan Hanadel 58.86; 2. HAZ Felicia Grego 59.84; 3. HAZ Rebecca Yannes 1:01.31; 4. DV Amanda Hutzelmann 1:03.91; 5. SCR Elizabeth Babinski 1:04.12; 6. WVW Lydia Ellsworth 1:04.56; 7. DV Paula Munera 1:05.46; 8. DV Noel Vellekamp 1:05.87; 9. WILL Natalie Zicolello 1:07.69; 10. WALL Sadie Hawkins 1:11.58; 11. WALL Annalyn Hehir 1:12.17; 12. WILL Catherine Hepler 1:12.45; 13. DV Krista Cabany 1:13.22; 14. HAZ Rache Dzuranin 1:16.63; 15. WVW Emily Greskewicz 1:30.46; 16. WVW Caitlijn Prebish 1:31.84


200 FREE RELAY – 1. WVW (Holena, Ellsworth, Plant, Hanadel) 1:43.16; 2. HAZ (Grego, Podlesny, O’Hara, Matrone) 1:44.00; 3. SCR (Belles, Babinski, Paszek, Kazmierczak) 1:46.50; 4. WILL (Reis, Drum, Hepler, Niditch) 1:47.81; 5. DV (Munera, Brandt, Cabany, Vellekamp) 1:50.14; 6. WALL (B. Vanderhoof, Lutfy, Hehir, K. Vanderhoof) 1:50.59


District 2 Class 3A Boys Results


TEAM STANDINGS – Delaware Valley (DV) 166; 2. Hazleton Area (HAZ) 147; 3. Wyoming Valley West (WVW) 137; 4. Williamsport (WILL) 128; T-5. Scranton (SCR) 78; T-5 Wallenpaupack (WALL) 78


200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ (Paisley, Valkusky, Farley, Kovac) 1:40.48; 2. WALL (K. Usbeck, E. Usbeck, Keane, Denniston) 1:43.66; 3. WILL (Schwoyer, Smith, Hillman, Pellegrinio), 1:44.79; 4. DV (Leili, Prudhoe, Wihlborg, Riexinger) 1:46.12; 5. SCR (Jimcosky, Santorsa, Myers, Babinski), 1:51.94; 6. WVW (McGlynn, McQueen, Guarilia, Greenwald) 1:53.89


200 FREE – 1. HAZ Jeff Hicks 1:49.62; 2. WVW Robert Jacobs 1:52.46; 3. WILL John Good 1:53.78; 4. SCR Alex Hoban 1:54.29; 5. WVW Andrew Greenwald 1:54.850; 6. WILL Chet Schwoyer 1:55.47; 7. SCR Aaron Grier 1:56.56; 8. DV Evan Gutman 1:58.54; 8. DV Jonathan Ramirez 1:59.11; 10. SCR Cody Jimcosky 1:59.81; 11. WILL Mitchell Smith 2:01.54; 12. WILL Nate Kendal 2:03.62; 13. HAZ Tyler Palma 2:03.97; 14. SCR William Craven 2:05.26; 15. DV Jamil Mirabito 2:08.69; 16. DV Alex McGinley 2:10.03; 17. WALL Chase Osborne 2:12.69; 18. HAZ Randy Pineda 2:21.15; 19. HAZ Hamlet Ventura 2:26.51


200 IM – 1. HAZ Tyler Farley 2:01.56; 2. WVW Thomas Missal 2:02.55; 3. DV David Larson 2:05.20; 4. WILL Ryan Hartzell 2:12.27; 5. DV Jonathan Leili 2:15.82; 6. DV Colin Naturale 2:16.02; 7. HAZ Kyle Steiner 2:19.83; 8. WVW Sean McQueen 2:20.60; 9. WILL Sam Williams 2:20.88; 10. HAZ Dakota Jespersen 2:24.39; 11. WILL Jasper Van Dyck 2:24.64; 12. DV Anthony Makhnin 2:25.45; 13. WILL Dalton Shank 2:40.81


50 FREE – 1. WVW Ed Zawatski 21.01; 2. HAZ Troy Valkusky 22.13; 3. DV Luke Riexinger 23.10; 4. DV Rian Fowler 23.26; 5. WALL Kyle Usbeck 23.28; 6. HAZ Edward Kovac 23.51; 7. DV Brendan Panasiuk 23.54; 8. WILL Nick Pellegrinio 23.59; 9. SCR JP Myers 23.67; 10. WILL Bryan Kavanaugh 24.41; 11. HAZ Charles Dzuranin 24.56; 12. WALL Pat Keane 25.09; 13. WALL Chase Osborne 25.41; 14. WILL Jerod Barone 25.42; 15. HAZ Berny Pena 25.62; 16. DV Fox Wihlborg 25.86; 17. SCR Matt Babinski 25.89; 18. WALL Donald Punger 26.60; 19. WILL Dylan Confair 27.04; 20. WVW Andrew Guarilia 28.38


100 FLY – 1. HAZ Ryan Paisley 53.02; 2. WVW Thomas Missal 53.32; 3. WALL Eric Usbeck 53.72; 4. WILL Shaun Smith 54.05; 5. DV Collin Deans 54.79; 6. WILL Scott Smith 55.93; 7. DV Sean Prudhoe 58.35; 8. WALL Nicholas Denniston 58.40; 9. SCR John Domenick 59.27; 10. WILL Brett Kavanagh 59.70; 11. DV Brian Vaivada 1:01.61; 12. WVW Llyam McGlynn 1:01.68; 13. WVW Sean McQueen 1:01.84; 14. WILL Ben Hillman 1:02.75; 15. HAZ Tyler Palma 1:04.32; 16. HAZ Andy Acosta 1:04.69; 17. DV Greg Giliberti 1:06.12; 18. WALL Donald Punger 1:08.72; 19. HAZ Tyler Mintz 1:15.26


200 FREE RELAY – 1. WVW (Jacobs, Missal, Himlin, Zawatski) 1:29.21; 2. DV (Riexinger, Fowler, Larson, Deans) 1:30.03; 3. WALL (E. Usbeck, K. Usbeck, Osborne, Denniston) 1:34.17; 4. WILL (Schwoyer, Good, Kavanagh, Smith), 1:34.59; 5. HAZ (Hicks, Acosta, Kovac, Steiner) 1:35.14; 6. SCR (Myers, Domenick, Hoban, Grier) 1:35.84




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds