Friday, July 25, 2014





Boys Soccer


October 20. 2013 12:52PM
DAVE ROSENGRANT

Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


FINAL WVC Standings


Division I


`W`L`T


Dallas (2A)`13`1`1


Crestwood (2A)`12`3`0


Coughlin (2A)`11`2`2


Wyoming Valley West (3A)`9`5`1


Lake-Lehman(2A)`5`9`1


Hazleton Area (3A)`2`13`0


Division II


`W`L`T


Tunkhannock (2A)`13`3`0


Wyoming Seminary (A)`9`7`0


Pittston Area (3A)`7`8`1


Holy Redeemer (2A)`6`9`1


Meyers (A)`2`13`1


Division III


`W`L`T


Nanticoke (2A)`12`3`0


Wyoming Area (2A)`9`4`2


Hanover Area (2A)`6`6`3


GAR (2A)`3`11`1


Berwick (2A)`3`12`0


MMI (A)`1`14`0


Wyoming Valley Conference Scoring Leaders


(FINAL STATS minimum 6 points)


Division I


Name`School`Goals`Assists`Points


A.J. Nardone`Dallas`22`8`52


Tommy Sebia`Coughlin`20`4`44


Eddie Thomas`WVW`21`1`43


Travis Keil`Coughlin`16`10`42


John Andrews`Crestwood`15`9`39


Nate Wood`Dallas`13`8`34


Nick Singer`WVW`6`18`30


Kyle Gegaris`Crestwood`12`5`27


Matt Saba`Dallas`9`5`23


Matt Wimpfheimer`Crestwood`9`5`23


Mike Bazadona`WVW`9`3`21


Dave Marriggi`Coughlin`5`11`21


Casey Ritsick`Crestwood`5`10`20


Zach Goodwin`Dallas`5`7`17


Austin Harry`Lake-Lehman`7`2`16


Alex Buchholz`Crestwood`5`5`15


Junior Martinez`Coughlin`6`2`14


Nick Wnuk`Lake-Lehman`4`3`11


Henry Sanchez` Coughlin` 3`5`11


Sam Skonieczki`Crestwood`3`5`11


Mike Tandoh`WVW`1`9`11


Mike Symeon`Lake-Lehman`3`2`8


Aleksey Gitelson`Dallas`2`4`8


Frank Castellana`Coughlin`3`2`8


Aaron Wroblewski`Coughlin`3`2`8


Phil Torres`Coughlin`3`1`7


Phil Veet`Hazleton Area`2`3`7


Dylan Perrone`Crestwood`3`0`6


Shane Johnson`Hazleton Area`3`0`6


Brian Novitsky`WVW`3`0`6


Paul Owens`WVW`2`2`6


Division II


Name`School`Goals`Assists`Points


Aidan Cronin`Tunkhannock`25`7`57


Jordan Consagra`Pittston Area`18`9`45


Andrew Drewchin`Wyoming Seminary`15`4`34


Andriy Malchanov`Wyoming Seminary`15`1`31


Brian Ly`Tunkhannock`8`13`29


Matt Tavaglione`Pittston Area`7`9`23


Malcolm Lumia`Wyoming Seminary`6`4`16


Eduardo Laguna`Wyoming Seminary`4`8`16


Chris Pawlenok`Holy Redeemer`6`3`15


Pat Cronin`Tunkhannock`3`9`15


Brandon Shamnoski`Pittston Area`6`2`14


Adam Billings`Tunkhannock`5`3`13


Cal Lisman`Meyers`4`3`11


Andrew Kim`Wyoming Seminary`3`5`11


Jarek Hernandez`Meyers`4`2`10


Deidrich Reitsma`Wyoming Seminary`4`2`10


Damon Williams`Tunkhannock`4`1`9


Colin Tracy`Pittston Area`3`3`9


Drew Tinna`Tunkhannock`3`3`9


Jonathon Roberge`Wyoming Seminary`2`5`9


Exel Mendoza`Meyers`3`2`8


Pat Casey`Tunkhannock`3`2`8


Matt Dymond`Tunkhannock`3`2`8


Mauricio Rodriguez`Holy Redeemer`3`1`7


Sean Andres`Tunkhannock`3`1`7


Gino Setta`Meyers`3`0`6


Daniel Shurtleff`Tunkhannock`1`4`6


Division III


Name`School`Goals`Assists`Points


Ed Lukowski`Nanticoke`24`9`57


Wiston Godoy`Nanticoke`14`9`37


Rees Roberts`Nanticoke`10`5`25


Matt Clemons`Hanover Area`8`5`21


Dom Gagliardi`Hanover Area`7`7`21


Dylan Luzny`Hanover Area`9`1`19


Mike Mihneski`Nanticoke`5`7`17


Jeffrey Vergara`GAR`6`4`16


Josh Maron`Berwick`7`1`15


Brian Wisowaty`Wyoming Area`5`4`14


Gared Zaboski`Wyoming Area`6`0`12


Anthony Tlatenchi`GAR`4`4`12


Josh Donvito`Wyoming Area`4`4`12


Joharkey Santos`GAR`5`1`11


Paul Roman`Hanover Area`4`2`10


Dave Stecco`Nanticoke`3`4`10


Ben Searson`Nanticoke`3`3`9


Jose Umana`Berwick`3`2`8


Edwin Vergara`GAR`2`4`8


Eric Varner`Berwick`3`1`7


Jay Solgama`MMI`3`1`7


Mike Mavus`Nanticoke`3`1`7


John Morgan`Hanover Area`1`5`7


A.J. Lenkaitis`Wyoming Area`3`0`6


Leizer Mero`GAR`2`2`6


Jesus Tlatenchi`GAR`2`2`6


Brian Buckman`Wyoming Area`2`2`6


Ryan Shuleski`Wyoming Area`2`2`6


David Klaproth`Wyoming Area`1`4`6


Team Stats


Division I


Team`G`GF`GA


Coughlin`15`64`9


Crestwood`15`51`11


Dallas`15`59`10


Hazleton Area`15`12`69


Lake-Lehman`15`17`33


Wyoming Valley West`15`44`25


Division II


Team`G`GF`GA


Holy Redeemer`16`19`33


Meyers`16`14`64


Pittston Area`16`41`47


Tunkhannock`16`62`22


Wyoming Seminary`16`58`33


Division III


Team`G`GF`GA


Berwick`15`17`63


GAR`15`27`60


Hanover Area`15`36`30


MMI`15`10`78


Nanticoke`15`64`20


Wyoming Area`15`32`19


Final Lackawanna League Standings


Division I


`W`L`T`GF`GA


Abington Heights (3A)`10`2`1`36`9


Scranton Prep (2A)`8`4`1`11`10


Valley View (2A)`8`4`1`31`15


West Scranton (3A)`3`9`0`9`30


Scranton (3A)`2`11`0`9`28


Division II


`W`L`T`GF`GA


Wallenpaupack (3A)`9`2`2`24`9


Delaware Valley (3A)`6`5`2`12`8


Honesdale (2A)`6`5`1`22`18


North Pocono (2A)`4`7`2`11`17


Western Wayne (2A)`2`9`2`16`37


Division III


`W`L`T`GF`GA


Mountain View (A)`11`0`0`91`4


Holy Cross (2A)`10`1`0`67`12


Montrose (2A)`9`2`0`41`20


Elk Lake (A)`7`3`1`39`9


Lakeland (A)`7`3`1`57`26


Forest City (A)`6`5`0`42`49


Dunmore (A)`5`6`0`26`33


Blue Ridge (A)`3`8`0`14`32


Mid Valley (A)`3`8`0`16`51


Carbondale(A)`2`9`0`21`61


Old Forge (A)`1`10`0`12`84


Riverside (A)`1`10`0`9`54


District 2 Boys Soccer Champions


Class 3A


2012 — Delaware Valley


2011 — Abington Heights


2010 — Coughlin


2009 — Wyoming Valley West


2008 — Wyoming Valley West


2007 — Abington Heights


2006 — Wyoming Valley West


2005 — Delaware Valley


2004 — Abington Heights


2003 — Abington Heights


2002 — Wyoming Valley West


2001 — Coughlin


2000 — Wyoming Valley West


1999 — Wallenpaupack


1998 — Wyoming Valley West


*1997 — Coughlin


1996 — Wyoming Valley West


1995 — Wyoming Valley West


1994 — Abington Heights


1993 — Wyoming Valley West


1992 — Abington Heights


1991 — North Pocono


1990 — Coughlin


1989 — Abington Heights


1988 — Abington Heights


1987 — Abington Heights


1986 — Abington Heights


1985 — not available


Class 2A


2012 — Coughlin


2011 — Scranton Prep


2010 — Scranton Prep


2009 — Abington Heights


2008 — Abington Heights


2007 —Dallas


2006 — Valley View


2005 — North Pocono


2004 — Coughlin


2003 — Scranton Prep


2002 — North Pocono


2001 — Dallas


2000 — Dallas


1999 — Dallas


1998 — Lake-Lehman


1997 — Lake-Lehman


1996 — Bishop O’Reilly


1995 —Lake-Lehman


1994 — Lake-Lehman


1993 — Crestwood


1992 — Lake-Lehman


1991 — Lake-Lehman


1990 — Wyoming Seminary


1989 — Dallas


1988 — Bishop Hoban


1987 —Dallas


1986 — Dallas


1985 — Wyoming Seminary


Class A


*2012 — Mountain View


2011 — Mountain View


2010 — Mountain View


2009 — Holy Cross


2008 — Mountain View


2007 — St. Gregory’s


2006 — Mountain View


2005 — Mountain View


2004 — Mountain View


2003 — Bishop O’Reilly


2002 — Wyoming Seminary


2001 — Wyoming Seminary


2000 — Mountain View


*— Won State Championship




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds