Thursday, July 10, 2014





Council and board elections bring few surprises


November 06. 2013 12:27AM
JON O’CONNELL joconnell@timesleader.com

Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


Of the 76 municipalities in Luzerne County, 36 of had contested council, commission and board of supervisor races.


Unofficial votes tallied Tuesday night are:


BOROUGH/CITY COUNCIL RACES


ASHLEY


Top three win


John Gibbons: 275


Gerald Maldonado: 331


Joseph A. McGlynn Jr.: 380


Frank Sorokach: 430


CONYNGHAM


Top three 4-year council candidates win


Jacob Carrelli: 261


Tom Fuccile: 333


Barry R. Jones: 296


Ray Schneider: 410


COURTDALE


Top four win


Nicholas M. Bocci: 75


David Bond Jr.: 68


Eric J. Leedock: 72


Thomas J. Vest: 70


Amy L. Yuhas: 65


DURYEA


Top four win


Edward Ameika: 776


Jimmy Balchune: 833


Audrey Collier Marcinko: 659


Mike McGlynn: 829


Sean Shay: 613


EDWARDSVILLE


Top three win


Gary M. Mack: 379


Gary Moran: 350


David J. Stochla: 358


David E. Warman Jr.: 238


EXETER


Top three win


Mark Casper: 479


Joseph Pizano: 721


Thomas Shannon: 611


Rick Turner: 701


FORTY FORT


Top three win


Dottie Craig: 623


Jeffrey McLaughlin: 611


Rob Swaback: 464


Deborah M. Troy: 540


FREELAND


Top four win


George J. Barna Sr.: 131


Daniel P. Bobby: 254


Lynn Falatko: 358


Mary E. Feissner: 360


Michael Hester: 192


David Mahon: 337


Joseph Palko: 234


Raymond Shelley: 233


HARVEYS LAKE


Top three win


Daniel F. Blaine: 315


Richard K. Haas: 275


Bill Hilburt: 328


Francis J. Kopko: 251


Megan Sgarlat Prynn: 298


Carole J. Samson: 342


HAZLETON


Top three win


Jeff Cusat: 1,397


Jack Mundie: 1,334


Jim Perry: 1,096


Kevin C. Schadder: 1,227


David Sosar: 1,401


KINGSTON


Top four win


Leesa Carlyon Buffer: 687


Anthony Dicton: 1,011


Michael Jacobs: 933


Sandra Kase: 1,222


Robert Thompson Jr.: 1,060


LARKSVILLE


Top four win


Robert John Altavilla: 357


William Denman: 221


Joseph Gimble: 387


John Pekarovskey: 375


Joseph Romanoskey: 375


NEW COLUMBUS


Top three win


Tracey L. Chonko: 27


Keith L. Edwards: 27


Kevin E. Savage: 22


Stephanie Bogert Steinruck: 11


NUANGOLA


Top four 4-year candidates win


Douglas D. Fawbush: 87


Mark J. Gandzyk: 103


Michael J. Johnson: 101


Regina Plodwick: 95


Joan Shirk: 82


Joseph Tucker: 102


Michelle A. Zawoiski: 92


NUANGOLA


Top one 2-year candidate wins


Michael J. Johnson: 104


Regina Plodwick: 90


PENN LAKE PARK


Top three win


Richard J. Geyer: 101


Rob Johnson: 90


Jack C. Kile: 71


Paul Rogan Jr.: 99


Barbara Sudimak: 82


PLYMOUTH


Top four win


Frank Coughlin: 598


Steve Gerko: 507


Matthew Hornick: 262


Mary Morgan Jarrett: 436


Gary J. Kochinkski Jr.: 549


Mark A. Ktytor: 176


James Mahon: 530


SHICKSHINNY


Top three win


Kathy Llewellyn: 139


Kevin Morris: 127


Barry Joe Noss: 107


James Wido: 118


SUGAR NOTCH


Top four win


Patrick Dalton: 119


William J. Hagenbaugh III: 80


Dominick A. Panetta: 108


Yvonne M. Pelchar: 90


Joseph M. Rutkoski Sr.: 55


SWOYERSVILLE


Top one ward-1 candidate wins


Patricia L. O’Donnell: 137


Joseph A. Opsitos: 105


YATESVILLE


Top two win


Theresa Ritz Mulesky: 95


Anthony J. Rostock: 112


Anthony Russo: 76


TOWNSHIP SUPERVISOR RACES


HANOVER


Top three win


Patrick J. Aregood: 939


George W. Bowers: 1,391


Russell P. Davis: 1,175


Jeff Lewis: 1,402


PLAINS


Top two win


Allan Ciprich: 259


Barry Kresge Jr.: 402


Robert Sax: 1,009


Jerry Yozwiak: 1,011


BEAR CREEK


Top two win


Ruth Ann Koval: 274


Mark Petlock: 210


Gary Zingaretti: 299


BLACK CREEK


Top one wins


Joe Lescowitch: 232


Don Tombasco: 208


BUTLER


Top one wins


James Caffray: 444


Frank Polidora: 783


DENNISON


Top one wins


Clarence L. Fisher: 82


Michael E. Mack: 98


DORRANCE


Top one 6-year candidate wins


Joe Chalawick: 164


William E. Wengrzynek: 169


DORRANCE


Top one 2-year candidate wins


Joe Chalawick: 142


Royce Engler: 207


EXETER


Top one wins


John Coolbaugh: 256


Neil S. Williams: 230


FAIRMOUNT


Top one wins


Larry Butch Dohl: 121


John G. Kingsbury: 37


JENKINS


Top one wins


Bob Linskey: 528


Coreen A Milazzo: 475


PITTSTON


Top one wins


Barbara E. Attardo: 580


Dominick Pepe: 336


RICE


Top one wins


Donald A. Armstrong: 258


Mark Taney: 391


SUGARLOAF


Top one wins


Shannon Larock: 300


Richard Yost: 444


WILKES-BARRE TWP.


Top two win


Patrick Astolfi:220


Gerald Shinal: 302


Michael Sromouski: 304


WRIGHT


Top two win


Daniel N. Frascella: 418


Colleen A. Macko: 691


Donald Zampetti: 592




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds