Last updated: February 19. 2013 1:46PM - 97 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

DISTRICT STANDINGS


Teams qualify based on state points-per-game average listed in final column.


Standings include only teams still in contention.



NOTE: Final number in parentheses after next opponent is the state points a team will receive for a victory.


 













































CLASS 4A


(Two D 2/4 teams and six D11 teams qualify)

District 2/4

Avg.

Pts.

Next opponent (Rec, class, state pts.)
x-Scranton (8-0)125.01000Friday vs. Wallenpaupack (3-5, 3A, 110)
x-Delaware Valley (7-1)112.5 900Saturday at Scranton Prep (5-3, 3A, 130)
Wyoming Valley West (5-3) 77.5 620Friday vs. Pittston Area (3-5, 2A, 110)
Hazleton Area (1-7) 12.5 100Friday at East Stroud. South (5-3, 4A, 150)
Williamsport (0-8)  0.0   0Friday vs. Crestwood (6-1, 3A, 140)

x-Clinched playoff berth


 





































































District 11

Avg.

Pts.

Next opponent (Rec, class, state pts.)
x-Easton (8-0)123.8990Friday at Whitehall (6-2, 4A, 160)
Stroudsburg (7-1)116.3930Friday at Allentown Allen (1-7, 4A, 110)
Parkland (6-2) 95.0760Friday vs. Allen. Cent. Cath. (4-4, 3A, 120)
Pleasant Valley (6-2)  90.0720Friday at East Stroud. North (6-2, 4A, 160)
Whitehall (6-2) 87.5700Friday vs. Easton (8-0, 4A, 180)
East Stroudsburg North (6-2) 83.8670Friday vs. Pleasant Valley (6-2, 4A, 160)
Nazareth (5-3) 76.3610Friday vs. Emmaus (4-4, 4A, 140)
East Stroudsburg South (5-3)  75.0600Friday vs. Hazleton Area (1-7, 4A, 110)
Emmaus (4-4) 51.3410Friday at Nazareth (5-3, 4A, 150)

x-Clinched playoff berth



Eliminated: Bethlehem Freedom (3-5); Pocono Mtn. East (3-5); Pocono Mtn. West (3-5); Northampton (2-6); Bethlehem Liberty (1-7); Allentown Allen (1-7); Allentown Dieruff (0-7).



Points: Class 4A teams receive points based on a defeated opponent's classification: 4A, 100 points; 3A, 80; 2A, 60; A, 40. Teams also receive 10 points per victory by a defeated opponent.



---------------------


 





































































CLASS 3A


(Four qualify)
District 2Avg.Pts.Next opponent (Rec, class, state pts.)
x-Abington Heights (7-1)121.3970Saturday vs. North Pocono (0-8, 3A, 100)
Berwick (7-1)118.8950Friday at Coughlin (5-3, 3A, 150)
Crestwood (6-2) 95.0760Friday at Williamsport (0-8, 4A, 120)
Valley View (5-3) 88.8710Friday vs. West Scranton (4-4, 3A, 140)
Dallas (5-3) 86.3690Friday at Tunkhannock (2-6, 3A, 120)
Coughlin (5-3) 80.0640Friday vs. Berwick (7-1, 3A, 170)
Scranton Prep (5-3) 76.3610Sat. vs. Delaware Valley (7-1, 4A, 190)
West Scranton (4-4) 58.8470Friday at Valley View (5-3, 3A, 150)
Pittston Area (3-5)  50.0400Friday vs. Wyo. Valley West (5-3, 4A, 170)

x-Clinched playoff berth



Eliminated: Wallenpaupack (3-5); Honesdale (2-6); Western Wayne (2-6); Tunkhannock (2-6); Montrose (1-7); North Pocono (0-8)



Points: Class 3A teams receive points based on a defeated opponent's classification: 4A, 120 points; 3A, 100; 2A, 80; A, 60. Teams also receive 10 points per victory by a defeated opponent.


 



---------------------





































































CLASS 2A


(Four qualify)
District 2Avg.Pts.Next opponent (Rec, class, state pts.)
x-Wyoming Area (6-2)97.5780Friday vs. Northwest (5-3, A, 130)
Lake-Lehman (5-3)85.0680Friday at Hanover Area (0-8, 2A, 100)
Lakeland (5-3)82.5660Friday at Riverside (6-2, A, 140)
GAR (5-3)78.8630Saturday vs. Nanticoke (3-5, 3A, 150)
Mid Valley (4-4)57.5460Friday vs. Dunmore (7-1, A, 150)
Meyers (4-4)55.0440Saturday at Holy Redeemer (2-6, 2A, 120)
Nanticoke (3-5)47.5380Saturday at GAR (5-3, 2A, 150)
Carbondale (3-5)45.0360Friday vs. Susquehanna (3-5, 2A, 130)
Susquehanna (3-5)42.5340Friday at Carbondale (3-5, 2A, 130)

x-Clinched playoff berth



Eliminated: Holy Redeemer (2-6); Hanover Area (0-8)



Points: Class 2A teams receive points based on a defeated opponent's classification: 4A, 140 points; 3A, 120; 2A, 100; A, 80. Teams also receive 10 points per victory by a defeated opponent.


 



---------------------













































CLASS A


(Four qualify)
District 2Avg. Pts.Next opponent (Rec, class, state pts.)
x-Old Forge (8-0)157.51260Friday at Holy Cross (0-8, A, 100)
x-Dunmore (7-1)135.01080Friday at Mid Valley (4-4, 2A, 160)
Riverside (6-2)115.0 920Friday vs. Lakeland (5-3, 2A, 170)
Lackawanna Trail (6-2)111.3 890Friday at Montrose (1-7, 3A, 150)
Northwest (5-3) 85.0 680Friday at Wyoming Area (6-2, 2A, 180)

x-Clinched playoff berth



Eliminated: Holy Cross (0-8).



Points: Class A teams receive points based on a defeated opponent's classification: 4A, 160 points; 3A, 140; 2A, 120; A, 100. Teams also receive 10 points per victory by a defeated opponent.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Wilkes-Barre Gas Prices provided by GasBuddy.com