Last updated: February 17. 2013 7:43AM - 52 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Rachel Sowinski finished first to help the Holy Redeemer girls cross country squad claim three wins in a Wyoming Valley Conference cluster meet at Kirby Park. Teammate Marissa Durako took second.


The Royals defeated Lake-Lehman (15-50), Tunkhannock (22-35) and Meyers (17-46).


Maggie Toczko's third-place finish led Tunkhannock in wins against Coughlin (15-50) and Wyoming Seminary (16-46). The Blue Knights topped Lake-Lehman (15-50) and Meyers (23-36).


(at Kirby Park, 3.1 miles)


1. Rachel Sowinski (HR) 19:22; 2. Marissa Durako (HR) 19:34; 3. Maggie Toczko (TUN) 19:43; 4. Casandra Gill (HR) 20:23; 5. Erin Rome (TUN) 21:50; 6. Lexi Perbola (TUN) 22:10; 7. Florence Kwok (MEY) 22:25; 8. Olivia Greer (HR) 22:44; 9. Sarra Mirra (HR) 23:08; 10. Katie Gereda (HR) 23:17.


Cougars on top in cluster

At Hanover, Nicole Buehrle turned in the fastest time for Hazleton Area in wins against Pittston Area, Hanover Area and Nanticoke.


Pittston Area's Catherine Lombardo finished first overall.


BOYS CROSS COUNTRY
Tunkhannock sweeps three

Jack Tidball led four Tigers who placed in the top 10, as Tukhannock earned wins against Holy Redeemer (25-33), Coughlin (16-46) and Wyoming Seminary (15-50).


Frazee Sutphen finished third for Holy Redeemer, which downed Lake-Lehman (25-30) and Meyers (15-49). Coughlin defeated Lake-Lehman (25-35) and Meyers (15-46).


The Black Knights' Kieran Sutton took first as his team topped Wyoming Seminary 18-41.


(at Kirby Park, 3.1 miles)


1. Kieran Sutton (LL) 16:37; 2. Dominic Hockenbury (LL) 16:37; 3. Frazee Sutphen (HR) 16:53; 4. Jack Tidball (TUN) 17:02; 5. Mitchell Ford (HR) 17:12; 6. Alex Nole (TUN) 17:29; 7. Carson Ayers (TUN) 17:32; 8. Ben Siegel (TUN) 17:35; 9. Josh Foust (HR) 17:38; 10. David Sadvary (COU) 18:01.


Hazleton Area places top four

The Cougars finished in the top four spots, led by Jacob Fetterman's time of 17:57 in wins against Pittston Area (17-39), Wyoming Area (17-38) and Hanover Area (15-50).


Pittston Area and Wyoming Area each earned wins against Nanticoke and Hanover Area, all of which came by the score of 15-50.


(at Hanover Area, 3.1 miles)


1. Jacob Fetterman (HAZ) 17:57; 2. Tyler Pecora (HAZ) 18:19; 3. Andrew Myers (HAZ) 18:27; 4. Kyle Steiner (HAZ) 19:04; 5. Mike Havrilla (PA) 19:40; 6. Eric Filipiak (WA) 19:49; 7. Dimitri Shea (PA) 19:52; 8. Nick Gibbons (WA) 19:58; 9. Matt Williams (HAN) 20:01; 10. Nick Oldziejewski (GAR) 20:14

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute