Last updated: February 17. 2013 3:55AM - 66 Views

Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Holy Redeemer used a one-two finish from Frazee Sutphen and Mitchell Ford to wins against Wyoming Valley West (25-30), Northwest (20-41) and Berwick (15-47) in a WVC boys cross country cluster meet at Kirby Park.


Will Butkiewicz and Bennett Williams led the Spartans to victories over Coughlin (22-34) and Wyoming Seminary (15-48).


Coughlin downed Berwick 15-46 and Northwest 23-38. The Rangers (26-30) and the Bulldogs (24-35) both topped the Blue Knights.


(at Kirby Park, 3.1 miles)


1. Frazee Sutphen (HR) 16:51; 2. Mitchell Ford (HR) 17:10; 3. Will Butkiewicz (WVW) 17:18; 4. Bennett Williams (WVW) 17:45; 5. Zach Briggs (NW) 17:50; 6. Josh Faust (HR) 17:50; 7. David Sadvary (COU) 17:54; 8. Tyler Sutphen (WVW) 18:00; 9. Luke Slenzak (COU) 18:07; 10. Mike Lewis (NW) 18:11.


Tigers pick up three wins

Tunkhannock earned 15-50 wins against Hanover Area and Nanticoke, both by the score of 15-50 and broke a tie with Hazleton Area (29-29) for a third win.


Hazleton Area's Jacob Fetterman turned in the meet's top time as the Cougars beat Lake-Lehman (23-32) and Meyers (15-50).


The Black Knights defeated Hanover Area and Nanticoke 15-50. Meyers also picked up two wins, downing the Hawkeyes and Trojans 15-50.


(at Tunkhannock, 3.1 miles)


1. Jacob Fetterman (HAZ) 16:16; 2. Kieran Sutton (LL) 16:28; 3. Dominic Hockenbury (LL) 16:38; 4. Tyler Palora (HAZ) 17:04; 5. Alex Nole (TUN) 17:16; 6. Andrew Myers (HAZ) 17:17; 7. Jack Tidball (TUN) 17:18; 8. Carson Ayers (TUN) 17:27; 9. Ben Siegel (TUN) 17:30; 10. John Loomis (TUN) 18:04.


Big day for Dallas

Dallas took the top three overall spots with Dominic DeLuca finishing first in wins over host Wyoming Area (17-47), Pittston Area (15-48) and GAR (15-50).


Wyoming Area picked up wins against MMI Prep (19-40) and Crestwood (26-30). Pittston Area defeated MMI (17-42) and tied with Crestwood (28-28).


The Comets and Preppers each won 15-50 against GAR.


(at Wyoming Area, 3.1)


1. Dominic DeLuca (DAL) 16:58; 2. Kyle Borland (DAL) 17:15; 3. Brenden Ehret (DAL) 17:18; 4. Eric Filipiak (WA) 17:22; 5. Nick McGuire (CR) 17:49; 6. Bryce Mattson (DAL) 17:51; 7. Travis Mattson (DAL) 17:56; 8. Mike Havrilla (PA) 18:12; 9. Dave Pomfret (DAL) 18:15; 10. Crestwood 18:17.


GIRLS
Royals sweep competition

Holy Redeemer took five of the top 10 spots, recording wins against Wyoming Valley West (26-31), Northwest (15-48) and Berwick (15-50).


Valley West's Alex Plant finished first had the fastest time of the meet in a win against Wyoming Seminary (15-46).


Northwest topped Wyoming Seminary (25-30), which beat Berwick (22-36).


(at Kirby Park, 3.1 miles) 1. Alex Plant (WVW) 19:25; 2. Marissa Durako (HR) 19:54; 3. Rachel Sawinski (HR) 19:54; 4. Jenna Nitkowski (HR) 22:07; 5. Julia Mericle (WVW) 22:16; 6. Elizabeth Wood (WVW) 22:18; 7. Olivia Greer (HR) 22:20; 8. Melissa Cruz (HR) 22:24; 9. August Paddock (WVW) 22:25; 10. Molly Rupert (NW) 22:28.


Buehrle leads Cougars

Nicole Buehrle finished first for Hazleton Area as the Cougars won three times, topping Tunkhannock (21-34), Lake-Lehman (15-50) and Meyers (15-50).


Tunkhannock and Meyers both earned 15-50 decisions against Hanover Area and Nanticoke.


(at Tunkhannock, 3.1 miles)


1. Nicole Buehrle (HAZ) 19:34; 2. Maggie Toczko (TUN) 19:45; 3. Angie Marchetti (HAZ) 20:29; 4. Cassie Papp (HAZ) 20:57; 5. Erin Rome (TUN) 21:28; 6. Briana Papp (HAZ) 21:28; 7. Becky Marchetti (HAZ) 21:38; 8. Florence Kwok (MEY) 22:01; 9. Lexi Parbola (TUN) 22:15; 10. Morgan Manglaviti (TUN) 22:36.


Mountaineers pace field

Regan Rome took first place as Dallas defeated Pittston Area (23-35) and Wyoming Area (15-50).


Catherine Lombardo and Tara Johnson finished second and third for Pittston Area in wins against MMI Prep (15-50) and Crestwood (18-45).


The Comets (22-36) and Preppers (25-30) each scored a win against host Wyoming Area.


(at Wyoming Area, 3.1 miles)


1. Regan Rome (DAL) 18:05; 2. Catherine Lombardo (PA) 19:02; 3. Tara Johnson (PA) 19:20; 4. Bryanna Dissinger (DAL) 19:22; 5. Katie Metcalf (DAL) 19:43; 6. Lindsay Oremus (DAL) 19:53; 7. Allison Grose (DAL) 21:13; 8. Allie Kachel (CR) 20:33; 10. Emily Seamon (PA) 21:14.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute