Saturday, July 12, 2014





Tigersā?? Venn hits career milestone


March 17. 2013 3:06AM
The Times Leader staff

Story Tools
PrintPrint | E-MailEMail | SaveSave | Hear Generate QR Code QR
Send to Kindle


TUNKHANNOCK -- Kandis Venn joined the 1,000-point club with her victory in the 100 fly as Tunkhannock rolled to a 120-61 victory over Elk Lake in Wyoming Valley Conference girls swimming Tuesday.


Morgan Manglaviti and Venn each earned two individual wins. The Tigers placed first in every event.



200 MEDLEY RELAY – 1. TUNK (Sam Simmons, Ashley Kasmierski, Emily Chesner, Taylor Schultz), 2:14.35; 200 FREE – 1. TUNK Morgan Manglaviti, 2:05.87; 2. TUNK Dana Kuffa; 3. ELK Lainey Bedell; 200 IM – 1. TUNK Cheyanne Kasmierski, 2:39.98; 2. TUNK Selena Chilson; 3. ELK Kira Karpov; 50 FREE – 1. TUNK Elissa Stretch, 27.87; 2. ELK Rebecca Sisson; 3. ELK Katie VanEtten; DIVING – 1. TUNK Katie Kolodzieski, 131.80; 2. TUNK Schultz; 3. ELK Becca Phillips; 100 FLY – 1. TUNK Kandis Venn, 1:04.91; 2. ELK VanEtten; 3. TUNK Chesner; 100 FREE – 1. TUNK Manglaviti, 56.71; 2. TUNK C. Kasmierski; 3. ELK Sisson; 500 FREE – 1. TUNK Stretch, 6:17.24; 2. ELK Sunny Griffiths; 3. ELK Kyla Riley; 200 FREE RELAY – 1. TUNK (Stretch, C. Kasmierski, Venn, Manglaviti), 1:49.44; 100 BACK – 1. TUNK Venn, 1:05.48; 2. TUNK Schultz; 3. ELK Bedell; 100 BREAST – 1. TUNK A. Kasmierski, 1:13.93; 2. TUNK Simmons; 3. ELK Olivia Everitt; 400 FREE RELAY – 1. TUNK (Kuffa, Autumn Frost, Kayla Sholes, Schultz), 4:05.98.


H.S. GIRLS SWIMMING
Wyoming Valley West 94, Hanover Area 82

Desiree Holena and Morgan Hanadel each recorded two individual victories to lead Wyoming Valley West to a victory over Hanover Area.


Wyoming Valley West also captured first two of the three relays.


Kayla Keating led Hanover Area with victories in the 50 freestyle and 100 breaststroke in the loss.



200 MEDLEY RELAY – 1. WVW (Morgan Hanadel, Lydia Ellsworth, Brianna Gaylets, Alexandra Plant), 2:04.07; 200 FREE – 1. WVW Desiree Holena, 2:10.74; 2. HAN Bryanna Eichler; 3. WVW Syrah Musto; 200 IM – 1. WVW Hanadel, 2:23.34; 2. HAN Alicia Saltz; 3. WVW Sarah Stanitis; 50 FREE – 1. HAN Kayla Keating, 26.40; 2. WVW Plant; 3. WVW Ellsworth; DIVING – 1. HAN Ashlynn Heller, 199.90; 100 FLY – 1. WVW Hanadel, 1:01.46; 2. HAN Kim Pericci; 3. WVW Ellsworth; 100 FREE – 1. WVW Holena, 59.00; 2. WVW Gaylets; 3. HAN Molina Good; 500 FREE – 1. WVW Nicole Chipego, 6:05.72; 2. HAN Eichler; 3. HAN Gabby Keating; 200 FREE RELAY – 1. HAN (Saltz, Pericci, Good, Eichler), 1:55.06; 100 BACK – 1. HAN Sara Belles, 1:10.90; 2. WVW Clare Winton; 3. WVW Hannah Rogers; 100 BREAST – 1. HAN Kayla Keating, 1:16.31; 2. WVW Gaylets; 3. HAN Good; 400 FREE RELAY – 1. WVW (Holena, Ellsworth, Chipego, Hanadel), 4:03.20.


Dallas 134, Wyoming Seminary 41

Dallas won every event en route to a victory over Wyoming Seminary.


Kaylin Augustine and Sarah Fasulka led Dallas with two individual victories apiece.


Lily Williams led Wyoming Seminary with second-place finishes in the 200 individual medley and 100 breaststroke.



200 MEDLEY RELAY – 1. DAL (Lauren Rando, Nell Adams, Sarah Fasulka, Felicia Brittian), 2:12.22; 200 FREE – 1. DAL Kaylin Augustine, 2:05.14; 2. DAL Abby Berger; 3. DAL Amanda Schwertdam; 200 IM – 1. DAL Fasulka, 2:35.23; 2. SEM Lily Williams; 3. DAL Rando; 50 FREE – 1. FAL Brittian, 28.74; 2. DAL Adams; 3. SEM Mackenzie Gagliardi; DIVING – 1. DAL Kendra Vanesko, 163.05; 100 FLY – 1. DAL Augustine, 1:05.46; 2. SEM Sarah Cole; 3. DAL Wendy Greenwood; 100 FREE – 1. DAL Amanda Lopez, 1:03.17; 2. SEM Gagliardi; 3. DAL Joy Nave; 500 FREE – 1. DAL Berger, 5:56.23; 2. DAL Schwertdam; 3. DAL Lauren Finnegan; 200 FREE RELAY – 1. DAL (Augustine, Brittian, Lopez, Berger), 1:54.34; 100 BACK – 1. DAL Rando, 1:15.47; 2. DAL Brittian; 3. SEM Cole; 100 BREAST – 1. DAL Fasulka, 1:19.01; 2. SEM Williams; 3. DAL Krista Vivian; 400 FREE RELAY – 1. DAL (Berger, Fasulka, Finnegan, Augustine), 3:36.00.


Hazleton Area 113.5, Lake-Lehman 66.5

Sami Sabol led Hazleton Area in its victory over Lake-Lehman with wins in the 200 freestyle and 100 backstroke.


Hazleton Area also swept the relay events en route to the victory.


Julia Baur and Brinley Williams led Lake-Lehman with victories in the 100 breaststroke and diving.



200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ (Morgan O'Hara, Alexandra Podlesney, Hailey Kendall, Doni Matrone), 2:06.40; 200 FREE – 1. LEH Sami Sabol, 2:07.36; 2. HAZ Felicia Grego; 3. LEH Symantha Sharon; 200 IM – 1. HAZ Shelby Sanko, 2:30.32; 2. LEH Julia Baur; 3. HAZ Rachel Dzuranin; 50 FREE – 1. HAZ Katelynn Pleban, 27.78; 2. LEH Jolisa Capeman; 3. LEH Amelia Jenkins; DIVING – 1. LEH Brinley Williams, 200.75; 2. HAZ Kayla Jadush; 3. LEH Amanda Mathers; 100 FLY – 1. HAZ Kendall, 1:11.32; 2. HAZ Victoria Carrell; 3. HAZ Caitlin Ward; 100 FREE – 1. HAZ Podlesny, 59.48; 2. LEH Sharon; 3. HAZ Candace Ferrari; 500 FREE – 1. HAZ Rebecca Yannes, 5:49.52; 2. HAZ Dzuranin; 3. LEH Lindsay Williams; 200 FREE RELAY – 1. HAZ (Sanko, Kendall, Yannes, Podlesny), 1:47.09; 100 BACK – 1. LEH Sabol, 1:06.35; 2. HAZ Carrell; 3. HAZ Ward; 100 BREAST – 1. LEH Baur, 1:21.41; 2. HAZ O'Hara; 3. HAZ Mikayla Begg; 400 FREE RELAY – 1. HAZ (Matrone, Yannes, Podlesny, Sanko), 3:58.29.


H.S. BOYS SWIMMING
Wyoming Valley West 116, Hanover Area 92

Ed Zawatski finished first in the 100 and 200 freestyle to lead Wyoming Valley West to a victory over Hanover Area.


Wyoming Valley West also swept the relay events.



200 MEDLEY RELAY – 1. WVW (Ed Zawatski, Michael Yanninas, Thomas Missal, Cory Himlin), 1:44.29; 200 FREE – 1. WVW Zawatski, 2:06.05; 2. WVW Llyam McGlynn; 3. HAN Sean Connelly; 200 IM – 1. WVW Yanninas, 2:15.88; 2. WVW Andrew Greenwald; 3. HAN Dave Williams; 50 FREE – 1. WVW Sean McQueen, 24.52; 2. WVW Andrew Guarilia; HAN John Qiu; DIVING – 1. WVW Colin Vest, 362.40; 100 FLY – 1. WVW Missal, 55.13; 2. WVW Robert Jacobs; 3. HAN Qiu; 100 FREE – 1. WVW Zawatski, 47.79; 2. WVW McGlynn; 3. HAN Tim Saltz; 500 FREE – 1. WVW Greenwald, 5:16.07; 2. WVW Missal; 3, HAN Jayce Temperine; 200 FREE RELAY – 1. WVW (Jacobs, Yanninas, McQueen, Greenwald), 1:38.34; 100 BACK – 1. WVW Himlin, 1:03.57; 2. HAN Temperine; 3. WVW McQueen; 100 BREAST – 1. WVW Yanninas, 1:09.56; 2. WVW Jacobs; 3. HAN Dave Williams; 400 FREE RELAY – 1. WVW (Zawatski, Missal, Himlin, Jacobs).


Hazleton Area 132, Lake-Lehman 40

Hazleton Area swept the relay events en route to a victory over Lake-Lehman.


Kyle Steiner picked up a victory in the 500 freestyle and raced on two winning relay teams to lead Hazleton Area.


Kieran Sutton won the 200 freestyle, while Matthew Edkins placed first in diving to lead Lake-Lehman.



200 MEDLEY RELAY – 1. HAZ (Troy Valkusky, Kyle Steiner, Tyler Mintz, Ryan Paisley), 1:53.96; 200 FREE – 1. LEH Kieran Sutton, 2:20.32; 2. HAZ Geran Triano; 3. HAZ Hamlet Ventura; 200 IM – 1. HAZ Jeff Hicks, 2:12.08; 2. HAZ Steiner; 3. HAZ Mintz; 50 FREE – 1. HAZ Paisley, 21.51; 2. HAZ Tyler Palma; 3. LEH Christoper Edkins; DIVING – 1. LEH Matthew Edkins, 269.10; 2. HAZ Edward Kovac; 3. LEH Dustin Zeiler; 100 FLY – 1. HAZ Dakota Jespersen, 1:08.24; 2. HAZ Triano; 100 FREE – 1. HAZ Andy Acosta, 56.78; 2. HAZ Palma; 3. LEH C. Edkins; 500 FREE – 1. HAZ Steiner, 5:56.25; 2. LEH Sutton; 3. HAZ Ventura; 200 FREE RELAY – 1. HAZ (Hicks, Tyler Farley, Acosta, Kovac), 1:36.09; 100 BACK – 1. HAZ Farley, 1:01.49; 2. HAZ Jespersen; 3. LEH M. Edkins; 100 BREAST – 1. HAZ Valkusky, 1:11.06; 2. HAZ Acosta; 3. HAZ Joelvis Abreu; 400 FREE RELAY – 1. HAZ (Palma, Steiner, Paisley, Valkusky), 3:37.38.


Dallas 136, Wyoming Seminary 47

Jack Wagner broke his team and pool records in the 200 and 500 freestyle as Dallas cruised to a victory over Wyoming Seminary.


Jack Matusiak and Brian Stepniak each added two individual victories for Dallas.


Qian Yang led Wyoming Seminary with a second-place finish in the 100 freestyle and a third-place finish in the 50 freestyle.



200 MEDLEY RELAY – 1. DAL (Ezra Moore, Reid Luksic, Brian Stepniak, Patrick Gelso), 1:50.01; 200 FREE – 1. DAL Marcus Wagner, 1:48.79; 2. DAL Grant Luksic; 3. DAL Owen Kiluk; 200 IM – 1. DAL Jack Matusiak, 2:10.59; 2. DAL Porter Luksic; 3. DAL R. Luksic; 50 FREE – 1. DAL Stepniak, 22.67; 2. DAL Gelso; 3. SEM Qian Yang; DIVING – 1. DAL Patrick Madaya, 215.60; 2. SEM Andriy Molchanov; 3. DAL Nick Malkemes; 100 FLY – 1. DAL Matusiak, 1:00.52; 2. DAL Gelso; SEM Gavin Gagliardi; 100 FREE – 1. DAL Stepniak, 51.20; 2. SEM Yang; 3. DAL G. Luksic; 500 FREE – 1. DAL Wagner, 4:56.52; 2. DAL Moore; 3. SEM Noah Brewer; 200 FREE RELAY – 1. DAL (G. Luksic, Kiluk, Aymon Paris, Matusiak), 1:42.08; 100 BACK – 1. DAL Moore, 1:00.49; 2. SEM Andrew Levandoski; 3. DAL Jared Krawetz; 100 BREAST – 1. DAL R. Luksic, 1:07.20; 2. DAL P. Luksic; 3. SEM Gagliardi; 400 FREE RELAY – 1. DAL (Wagner, Matusiak, G. Luksic, Stepniak), 3:36.00.


Tunkhannock 108, Elk Lake 60

Ben Spencer and Joe Moffitt each won two individual events to lead Tunkhannock to a victory over Elk Lake.


The Tigers also captured first in two of the three relay events.



200 MEDLEY RELAY – 1. TUNK (Jason Linden, Stefen Sehne, Tim Breen, Jacob Skoronski), 1:52.55; 200 FREE – 1. TUNK James Proulx, 1:59.49; 2. ELK Codie Malloy; 3. TUNK Jake Spencer; 200 IM – 1. TUNK Ben Spencer, 2:02.89; 2. ELK Brad Grosvenor; 3. TUNK Trevor Dunning; 50 FREE – 1. TUNK Joe Moffitt, 24.64; 2. ELK Alex Manzek; 3. TUNK Skoronski; DIVING – 1. TUNK Sehne, 132.25; 2. ELK Zach Myer; 100 FLY – 1. ELK Brad Grosvenor, 1:04.45; 2. TUNK Breen; 3. TUNK Dunning; 100 FREE – 1. TUNK Moffitt, 54.89; 2. TUNK Linden; 3. TUNK Skoronski; 500 FREE – 1. TUNK B. Spencer, 5:12.43; 2. ELK Malloy; 3. TUNK Breen; 200 FREE RELAY – 1. ELK (Seth Carney, Grosvenor, Malloy, Alex Manzek), 1:40.05; 100 BACK – 1. TUNK Linden, 1:03.12; 2. TUNK Proulx; 3. TUNK Connor Hemme; 100 BREAST – 1. TUNK Matt Miller, 1:10.20; 2. ELK Gabe Hamernick; 3. TUNK J. Spencer; 400 FREE RELAY – 1. TUNK (Proulx, Moffitt, B. Spencer, Miller), 3:32.64.




Comments
comments powered by Disqus Commenting Guidelines
Poll
Mortgage Minute


Search for New & Used Cars

Make 
Model
 
Used New All
 

Search Times Leader Classifieds to find just the home you want!

Search Times Leader Classifieds to find just what you need!

Search Pet Classifieds
Dogs Cats Other Animals



Social Media/RSS
Times Leader on Twitter
Times Leader on Youtube
Times Leader on Google+
The Times Leader on Tumblr
The Times Leader on Pinterest
Times Leader RSS Feeds