Fine Arts Fiesta Junior-Senior High School award winners

First Place Award, Womelsdorf Family Art Sponsored Award

Morgan Masters…”Little Green Riding Hood”…pastel…Harveys Lake, PA

Second Place Award, Wyoming Valley Art League Sponsored Award

Jeremy Morrissey…”Grieving Self”…photograph…Wilkes-Barre, PA

Third Place Award, Scorpio Studio Sponsored Award

Johanna Kiska…”Ready for Battle”…photograph…Shavertown, PA

Johnston and Johnston Law Office Art Award

Lauren Krause…”Oh Snap!”…photograph…Nanticoke, PA

George Moses Sr. Memorial Award, Excellence in Graphics Award

Morgan Masters…”Cherry Happy”…graphite… Harveys Lake, PA

The Glen Lyon Art Studio Sponsored Award

Emma Arnott…”Bird of Prey”…acrylic…Wilkes-Barre, PA

The Glen Lyon Art Studio Sponsored Award

Patricia Beers…”King of the Jungle”…acrylic…Mountain Top, PA

Christopher Robinson Memorial Award

Natalia Hanson…”Ignore”…acrylic…Wilkes-Barre, PA

Sarah Jane Yuscavage Memorial Award

Morgan Masters…”Golden”…ink…Harveys Lake, PA

Natalie Lois Velo-Zorzi Memorial Award

Yasmany Batista…”Dragon”…pen and ink…Wilkes-Barre, PA

Honorable Mention Award, Scorpio Studio Sponsored Award

Emma Arnott…”Hershey”…pastel…Wilkes-Barre, PA

Honorable Mention Award, Scorpio Studio Sponsored Award

Emma Arnott…”Kipling”…pastel…Wilkes-Barre, PA

Honorable Mention Award, Scorpio Studio Sponsored Award

Morgan Masters…”Birch”…graphite…Harveys Lake, PA

Honorable Mention Award, Scorpio Studio Sponsored Award

Morgan Masters…”Cola”…pastel…Harveys Lake, PA

Honorable Mention Award, Studio Amid the Pines Sponsored Award

Johanna Kiska…”Faces of History”…photograph…Shavertown, PA

Honorable Mention Award, Studio Amid the Pines Sponsored Award

Maura Jenceleski…”Glowing in the Dark”…photograph…Nanticoke, PA

Trudi Rhodes Memorial Award

Jacob Calkins…”NYC”…pencil…Dallas, PA

Bob Gaetano Art Award

Patricia Beers…”Sisterly Bond”…acrylic…Mountain Top, PA

FINE ARTS FIESTA JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL

AWARD WINNERS- 2018…continues

Adam John Kehner Art Award

Erica Shay…”Blooming to Life”…photograph…Nanticoke, PA

Susan Patyk Villano Memorial Award

Erica Shay…”Here Today, Pie Tomorrow”…photograph…Nanticoke, PA

Charles E. Kersletter Award from District Chapter Colored Pencil Society 115

Althea Cigan…”Messy Desk”…mixed…Dallas, PA

Maria Livrone Art Award

Lauren Krause…”Pollination”…photograph…Nanticoke, PA

Maria Livrone Art Award

Lauren Krause…”Rosebud”…photograph…Nanticoke, PA

Oliva Livrone Memorial Award

Emily Novicki…”Christmas Time Reflections”…photograph…Wapwallopen, PA

William (Butch) Zack Memorial Award

Emily Novicki…”Trapped Inside”…photograph…Wapwallopen, PA

Matthew J. Douaihy Memorial Award

Emily Novicki…”Head Full of Words”…photograph…Wapwallopen, PA

Jyoti Patel Memorial Award

Emily Novicki…”In the Right Side of Mind”…photograph…Wapwallopen, PA

Joel Carson Jones Art Award

Nyasha Walters…”Coming of the Tides”…Photograph…Wilkes-Barre, PA

Ed “Sonny” Jones Woodturner Sponsored Award

Kyrah Yurka…”Flowered Vase”…ceramics…Dallas, PA

Joann Wolinsky Photography Sponsored Award

Johanna Kiska…”Rise High Round Top”…photograph…Shavertown, PA

Joann Wolinsky Photography Sponsored Award

Will Edwards…”Flowers of the Fallen”…photograph…Forty Fort, PA

Joann Wolinsky Photography Sponsored Award

Maura Jenceleski…”Love in Peculiar Places”…photograph…Nanticoke, PA

Joann Wolinsky Photography Sponsored Award

Jeremy Morrissey…”Running Light”…photograph…Wilkes-Barre, PA

Earth and Wears Sponsored Award

Kyrah Yurko…”Symbiotic”…ceramics…Dallas, PA

Earth and Wears Sponsored Award

Kyrah Yurko…”Rise Up’…ceramics…Dallas, PA